Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Girişimcinin Dominik zaferi

Dominik Cumhuriyeti’nden 22 milyon metrekarelik orman arazisi kiralayan Çınardan Orman’ın Yöneticisi Nazım İmamoğlu, “’de gittikçe artan talebe yönelik ucuz ağaç ürünleri tedarik edeceğiz” dedi

Giriş Tarihi: 28.6.2016
Girişimcinin Dominik zaferi
'nin cesur KOBİ'leri küresel ekonomik daralmalara ve jeopolitik risklere meydan okuyarak dünyanın dört bir yanında önemli başarılara imza atıyor. Yeni ufuklara yelken açan şirketler bu sayede hem bölgesel risklerini minimize ediyor hem de küresel ligde kendilerine önemli yerler ediniyor. İşte bu şirketlerden biri olan Çınardan Orman, 'de de adını sıkça duyduğumuz Dominik Cumhuriyeti'nden 22 milyon metrekarelik bir orman alanı kiralamayı başardı. Şirketin yönetim kurulu üyesi Nazım İmamoğlu, aracısız olarak ilk elden yürüttükleri ticaret ile piyasasında gittikçe artan talebe yönelik ucuz ürün sağladıklarını kaydetti.

ÜRÜN % 60 UCUZLADI
Firmanın Dominik'te yetiştireceği ağaç türü ise gayrimenkul sektöründe 'TİK' olarak tabir edilen TEKA ağacı. Sağlamlığı, sağlıklı olması ve dayanıklılığı ile ön plan çıkan ağaç, yer zemin malzemeleri içinde önemli bir paya sahip. Yalnızca parke malzemesi olarak kullanılmayıp, havuz kenarlarından saunaya, yat kaplamasına, bahçe mobilyasına kadar ihtiyacı karşılıyor. Ancak ürün muadillerine göre oldukça pahalı. Çınardan yönetimi, Dominik yatırımı sayesinde Türkiye piyasasına yüzde 50-60 oranında daha düşük fiyat ile TİK ürünü getirmeye başladı. Getirilen ürün, hem yarı mamül olarak hem de şirketin Gebze'deki tesisinde işlenerek bahçe mobilyası olarak satılıyor.

ARAZİ 15 YILLIĞINA KİRALANDI
Orman sahası 15 yıllığına kiralanmış. Yapılan anlaşma gereği orman, hükümet yetkililerinin gözetiminde işleniyor. Günlük 50 tonluk üretim gerçekleşebiliyor. Uygun görülen ağaçlar kesilirken, yerine yeni fidanların dikimi sağlanıyor. 150 kişilik Dominikli ekibi olan Çınardan'ın Gebze'deki tomruk deposu ve fabrikasında yaklaşık 50 kişi istihdam ediliyor. Nazım İmamoğlu, "Ürünlerimiz, dünyadaki en kaliteli TEKA ürünü. Fiyatımız ise mevcut ürünlerden yarı yarıya daha uygun. Cari açığa da önemli katkı sağlayacağız" diyor.


'BAHÇE MOBİLYASINDA BAYİLİK VERECEĞİZ'
Nazım Çınardan Orman Ürünleri Yönetim Kurulu Üyesi Nazım İmamoğlu, markayı hızla büyütmeyi planlıyor. Bunun için harekete geçtiklerini belirten İmamoğlu, "Başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin büyükşehirlerinde ve kıyı bölgelerinde Çınardan markalı bahçe mobilyası alanında bayilik vereceğiz" diye konuştu.

KOBİ TURU

1 Çöpler akıllı yazılım ile toplanacak
İzmit Belediyesi, çöp konteynırını boşaltmadan 5 dakika önce isteyen vatandaşlara bunu cep telefonundan bildirmeye başladı. Akıllı harita üreticisi Başarsoft'un geliştirdiği, sistemle, İzmit sokaklarından çöp toplayan 7 bin 200 çöp konteynırın yeri ve izlediği güzergâh tek tuşla görülebilecek. Başarsoft CEO'u Alim Küçükpehlivan, "Türkiye'de ilk olarak İzmit Belediyesi ile ortak bir projede çalışmaya başladık. Gerçekleştireceğimiz bu projeyle belediyelerin katı atık toplama sorunu kalmayacak" dedi.

2 Hidrojenle çalışan kombi icat etti
Doğalgaz tüketimini tamamen ortadan kaldıran ve yüzde 40'a varan oranda tasarruf sağlayan hidrojenli kombi, dünyanın da dikkatini çekti. Dünya Hidrojen Birliği'nde hiçbir Türk'ün hidrojen ile alakalı sunum yapmadığını dile getiren UTET Enerji'nin kurucu ortağı Fikret Özçelik, "Hidrojenle çalışan kombinin seri imalatına başladık ve yaklaşık 700 evde de kullanılmaya başlandı" diye konuştu. Kombiler sadece 1 litre su ile 100 metrekarelik evi ısıtıyor. Hidrojeni kombide Özçelik, ısıyı yayan radyatörlerde de plazma teknolojisini kullandığını, bu şekilde kombinin ısıyı çok daha hızlı yaydığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Girişimcinin Dominik zaferi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN