Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez'den sürpriz adım

Merkez Bankası, ekonomik aktivitenin nabzını daha iyi tutabilmek için Bej yayımlamaya başlamayı planlıyor.

Giriş Tarihi: 28.6.2016 16:58
Merkez'den sürpriz adım

Merkez Bankası ekonomik aktivitenin nabzını daha iyi tutabilmek için küresel merkez bankalarında da örneği görülen Bej yayımlamaya başlamayı planlıyor.

Konu hakkında bilgi sahibi ekonomistlerin Reuters'a verdiği bilgiye göre, son ekonomik durumu yansıtması hedeflenen raporda, iş piyasası, perakende hareketleri, üretim ile ilgili ekonomi ve iş çevrelerinden toplanan veriler değerlendirilecek.

ABD SIKLIKLA KULLANIYOR

Para politikası kararları için yatırımcılara öngörülebilir kazandıran Bej Kitap raporları başta olmak üzere merkez bankaları tarafından sıklıkla kullanıyor.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yılda sekiz kez faiz kararlarının hemen öncesinde yayımladığı Bej Kitap piyasalar tarafından yakından takip ediliyor, ABD'de faiz beklentilerini şekillendirmede önemli rol oynuyor.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Konu hakkında bilgi sahibi bir ekonomist, "TCMB bir süredir Bej Kitap üzerde çalışmalar yürütüyor. İş çevrelerinden ya da reel sektörle ilgili veriler ellerinde yok. Buradaki amaç reel sektör ile ilgili gelişmeler hakkında daha iyi bir takip mekanizması yaratmak" dedi.

Merkez Bankası yetkilileri şu an için paylaşabilecekleri bir bilgi bulunmadığını söyledi.Yatırımcılar geçmişte bir çok kez TCMB'nin faizlerle ilgili ileri dönük iletişiminin yetersiz olduğu eleştirilerinde bulunmuştu.

SİNYAL VERİLMİŞTİ

Merkez Bankası başkanlığı görevini Erdem Başçı'dan Nisan ayında devralan Murat Çetinkaya görev devri sırasında yaptığı ilk açıklamasında iletişime vurgu yaparak önümüzdeki dönemde bu konuda adımlar atılacağının sinyalini vermişti.

Çetinkaya ilgili açıklamasında "Önümüzdeki dönemde iletişimin daha da güçlendirilmesi yönünde adımlar atılmasının önemli faydalar sağlayacağına inanıyorum" demişti.

Daha sonraki açıklamalarında da iletişime ilişkin mesajlara devam eden Çetinkaya "İletişim bizim açımızdan en önemli hususlardan biri olacak... Önümüzdeki dönemde iletişim araçları ve stratejisi oluşturup kamuoyu ile paylaşacağız" demişti.

Reel sektörle iletişim kanallarını tekrar kuvvetlendirmek istediğini ifade eden Çetinkaya bir süredir çeşitli sebeplerle ara verdikleri reel sektörle bir araya geldikleri toplantılara yeniden başlayabileceklerini söylemişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez'den sürpriz adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN