'yi üs yapan şirkete vergi yok

’yi üs seçecek yabancı firmalara kurumlar vergisi muafiyeti sağlanacak.

Giriş Tarihi: 28.6.2016 09:44 Güncelleme Tarihi: 28.6.2016 10:21
Türkiye'yi üs yapan şirkete vergi yok

Uluslararası şirketlerin 'yi bölgesel üs seçerek, Ortadoğu, Orta Asya, Kuzey Afrika, Balkanlar gibi bölgelere yönelik faaliyetlerini üzerinden yürütmesini sağlamak amacıyla vergi teşviki getiriliyor. Bu kapsamda, bölge operasyonlarını üzerinden yürütecek şirketlere kurumlar vergisinden muafiyet sağlanacak.

Habertürk'ün haberine göre, TBMM'ye geçen hafta sunulan torba yasa tasarısında, uluslararası sermayeyi Türkiye'ye çekmek ve yabancı şirketlerin Türkiye'yi bölgesel operasyonlarının yönetim merkezi olarak belirlemelerini teşvik etmek amacıyla bir düzenlemeye de yer verildi. Bu amaçla, Kurumlar Vergisi Kanunu'nun muafiyet ve istisnaları düzenleyen 4'üncü maddesine bir bent eklenecek. Böylece, Ekonomi Bakanlığı'ndan alınan izne istinaden uluslararası şirketler tarafından kurulan bölgesel yönetim merkezlerinin kazançları kurumlar vergisinden muaf olacak.

20 YILLIK VERGİ TATİLİ GELİYOR

TEŞVİKTEN FAYDALANMAK İÇİN GİDER ŞARTI ARANACAK

-Merkezin tüm giderleri, iş merkezi Türkiye'de bulunmayan kurumlar tarafından karşılanacak.

-Söz konusu giderler Türkiye'de faaliyet gösteren tam ve dar mükellefiyete tabi (yerli veya yabancı) herhangi bir kurumun hesaplarına intikal ettirilmeyecek.

-Bu giderler, Türkiye'de faaliyet gösteren tam ve dar mükellefiyete tabi kurumların kârından ayrılmayacak.

-Bununla birlikte, Türkiye'de tam veya dar mükellefiyete tabi herhangi bir kurumun, bölgesel yönetim merkezinin yönetimi altında bulunması, muafiyet hükmünün uygulanmasına engel teşkil etmeyecek.

TÜRKİYE YATIRIM LİGİNDE YÜKSELİYOR

İZNİ GEÇMİŞTE ALANLAR DA YARARLANACAK

Kurumlar vergisi teşvikinden yararlanmak isteyen uluslararası şirketlerin Ekonomi Bakanlığı'na başvurarak bölgesel yönetim merkezi izni alması gerekecek. Bakanlık, 10 yıla kadar bölgesel yönetim merkezi izni veriyor. Daha sonra bu süreleri uzatıyor.

Bölgesel yönetim merkezi kuran yabancı şirketler, Ortadoğu, Doğu Avrupa, Balkanlar, Orta Asya, Kuzey Afrika operasyonlarını Türkiye'den yürütebilecekler.

FİTCH'TEN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Ekonomi Bakanlığı'ndan bölgesel yönetim merkezi iznini daha önce alarak faaliyete başlamış yabancı şirketler de sağlanacak kurumlar vergisi muafiyetinden yararlanacaklar.

Tasarının gerekçesinde, Türkiye'nin, bulunduğu coğrafi konum itibarıyla bölgesel yönetim merkezlerinin yer aldığı ülke olma hedefi bulunduğuna dikkat çekildi. Yapılacak düzenlemenin Türkiye'nin bu hedefine ulaşmasına katkı sağlayacağı vurgulandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'yi üs yapan şirkete vergi yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN