15 yıllık düşüşü Suriyeliler durdurdu

Giriş Tarihi: 29.6.2016
15 yıllık düşüşü Suriyeliler durdurdu

LPG pazarı Suriyeli baharı yaşıyor. 15 yıldır yüzde 65 düşen satışlar ilk kez geçen yıl artıya geçti. Artışın nedeni ise Suriyeli sığınmacıların tüp kullanması

Doğalgaz ve elektrik kullanımının yaygınlaşması ile 15 yıldır düşüş gösteren LPG pazarı ilk kez artıya geçti. Sebebi ise Suriyeli sığınmacıların yakıt olarak tüp kullanması ve ağırlıklı olarak doğalgaz olmayan bölgelerde ikâmet etmesi. Son 15 yılda yüzde 65 daralan LPG sektöründe Suriye baharı yaşandığını belirten İpragaz CEO'su Selim Şiper, sektörde bölgelere göre yüzde 1-3 arasında değişen büyüme rakamları gördüklerini açıkladı. Şiper, geçen yıl 195 milyon kilogram tüplü satış yapıldığını bu yıl ise 250 milyon kilogram satış yapacaklarını da söyledi. Bu yıl toplamda yüzde 1'lik bir büyüme kaydedildiğini açıklayan Şiper, "Suriyeli misafirlerimizin yoğun olduğu illerde ise bu rakam yüzde 3'lerde. Gaziantep, Hatay, Kilis, gibi Suriyeli misafirlerimizin yoğun yaşadığı illerde tüp satışları arttı" dedi.

ÇÖZÜM İÇİN GEREKEN YAP ILIR
Selim Şiper, terör örgütü üyelerinin piknik tüplerini yapımında kullanmalarıyla ilgili olarak, "Ulusal güvenlik meselesi olarak tabii ki sektör, pratik bir çözüm de getirilirse elinden geleni yapar. LPG sektörü önlem olarak bütün fedakarlıklara katlanır. Bu konuda bazı adımlar atılıyor, özellikle bazı yerlerdeki hareketlilik gayet iyi biliniyor" dedi. "Tüpleri patlayıcı için kap olarak kullanıyorlar" diyen Şiper, şu bilgileri verdi: "Türkiye'de tahminen 70 milyon kadar tüp var. 70 milyon tüpü markalamak, işaretlemekten bahsediliyor. Bu tüplerin bir kısmının nerede olduğu bile belli değil. Çünkü 50-60 yıllık bir sektörden bahsediyoruz. Derseniz ki, 20 milyon tane tüpe radyo vericisi takın, bu herhalde bugünden yarına olabilecek bir iş değil, ama makul bütün tedbirleri almaya tüm LPG sektörü muhakkak ki önayak olacaktır."

TÜP FİYATLARI 4-5 YILDIR DURAĞAN
İpragaz Genel Müdür Yardımcısı Cem de tüp satışlarında Suriyelilerin etkisinin net olduğunu vurgulayarak, bunun sığınmacıların genelde doğalgazın yaygın olmadığı kırsal alanlarda yaşamasından kaynaklandığını belirtti. Tüpgaz fiyatlarının 4-5 yıldır durağan seyrettiğini anlatan Deniz, yeni kullanım alanlarının hızla geliştiğini, bu çerçevede geçen yıl 200 milyon kilogram olan tüplü satışlarını yıl sonunda 250 milyon kilograma çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
15 yıllık düşüşü Suriyeliler durdurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN