Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonomiye 4 Temmuz paketi

Başbakan Binali , 4 Temmuz’da toplumun her kesimini ilgilendiren, piyasalarda doping etkisi yaratacak bir paket açıklayacaklarını söyledi. Yıldırım, “Ezber bozan kararlar üzerinde çalışıyoruz. Devrim niteliğinde bir paket olacak” dedi

Giriş Tarihi: 29.6.2016
Ekonomiye 4 Temmuz paketi
Başbakan Binali , 4 Temmuz arife günü toplumun çeşitli kesimlerinin beklentilerine yanıt veren, piyasaları canlandıracak, Doğu-Güneydoğu'da yatırımların önünü açacak ekonomiye ilişkin devrim niteliğinde bir paket açıklayacaklarını söyledi. Başbakan Yıldırım, "Tüm kesimlerin ekonomiyle ilgili beklentilerini karşılayacak müjdeleri vatandaşlarımızla paylaşacağız" dedi.
ALTYAPI-REHABİLİTASYON: Operasyonların tamamlandığı il-ilçelerde altyapı kalkınma ve rehabilitasyon projesi yaşama geçirilecek. Tek bir enkaz kalmayacak. Özelliği olan yeşil kent merkezleri inşa edilecek.
CAZİBE MERKEZLERİ: Bölgede zenginlik merkezleri yaratılacak ve 4 cazibe merkezi kurulacak. Az gelişmiş bölgelerde, kentsel merkezler oluşturulacak.
5 YILLIK GÜVENCE: Bu merkezlerin altyapısını devlet yapacak ve beş yıl özel bölge olarak ele alınacak. Devlet fabrika yapacak, özel sektör işletecek. Üreticiye kirasız yer tahsisi yapılacak.
YATIRIM HAMLESİ: Kamunun tüketim ihtiyacını karşılayacak yatırımı bölgeye yapan şirketlere alım-yatırım garantisi verilecek. Kamunun hastane malzemelerinden üniformaya, battaniyeden dosyaya kadar bütün ihtiyaçları buradan karşılanacak.
SERMAYENİN YARISI: Doğu'da atölye, fabrika kurmak isteyip de sermayesi olmayana devlet yüzde 50 sermaye desteği verecek.
FİRMAYA ÖZEL TEŞVİK: Enerji, demir-çelik başta olmak üzere bunların asıl teknolojisini üreten firma ve kişilere teşvik verilecek.
GSS MAĞDURİYETİ BİTİYOR: Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulamasında yaşanan mağduriyetler son bulacak. Mevcut uygulamada 65, 195 ve 395 lira olan GSS primi tek kaleme düşürülecek. Bu tutarın 65 liranın altında olması öngörülüyor.

EV ALAN YABANCIYA VATANDAŞLIK
Türkiye'ye gelip belirli bir rakamın üzerinde konut alana derhal, sınırsız şekilde oturum, en kısa sürede talep etmesi durumunda vatandaşlık verilecek. Önce oturum, sonra vatandaşlık olacak. in ihracat sayılması, ihracat kapsamına alınması için çalışıyoruz. Otele gelen bir yabancıya satılmış olan bir turizm hizmeti faturadan sayılmalı, sağlık turizmi için de geçerli. Orman vasfını yitirmiş araziler ve tarım arazilerinin satışı konusunda 350 bin vatandaşa yeni bir fırsat verilecek.
ÇİFTÇİNİN YÜZÜ GÜLECEK: Farklı kalemlerde bir yıl boyunca yapılan destekler yerine yılda iki kez ve toplu olarak destek verilecek. Üretimde düşme olasılığına karşı çiftçilerin aleyhine bir gelişme olması durumunda Tarım Bakanlığı devreye girecek.

ESNAF 400 MİLYON TL'LİK YÜKTEN KURTULACAK
Başbakan , AK Parti Grup Toplantısı'nda esnafa müjde verdi. Esnaf ve sanatkârların borçlarının gecikmiş faizlerini sileceklerini belirten Yıldırım, genç çiftçilere 30 bin TL hibe desteği sağlayacaklarını söyledi. 110 bin esnafı 400 milyon liralık yükten kurtardıklarını belirten Yıldırım, esnafın borcun ana parasını ödeyeceğini, ayrıca bu paranın yeniden taksitlendirileceğini söyledi.

TURİZM OLUMLU ETKİLENİR
Turizm alanında da müjdeler veren Yıldırım, "Turizmde bu yıl beklediğimiz gelişme olmadı. Ancak, bayram tatilinin buradaki boşluğu bir nebze dolduğunu görüyoruz. İç turizmdeki hareketlenme sonucu doluluk oranları yüzde 80'in üzerine çıktı. Rusya ve İsrail ile vardığımız mutabakatın semeresini ilk önce göreceğimiz alan turizm olacaktır. Turizmde yaşanan olumsuzluklar senenin geri kalan kısmında giderilmiş olacak" dedi.

FAİZ İNDİRİMİ PİYASAYA YANSIMALI
Başbakan Binali Yıldırım, Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararlarını değerlendirirken, "Bu indirimlerin piyasaya yansıması lazım" dedi. Türkiye'nin bu yılın ilk çeyreğinde dünyada ekonomisi en çok büyüyen 5 ülkeden biri olduğunu anımsatan Yıldırım, "Dünyada yaprak kıpırdamadığı bir dönemde mega projeleri hayata geçirdik. Yarın dünyanın dördüncü büyük köprüsü Osmangazi'nin açılışını yapacağız. Piyasaların da bunu hissetmesi gerekiyor. Alacağımız tedbirler bunu içeriyor" dedi.

YURTDIŞINDA YATIRIM YAPANA DESTEK
Eximbank yeniden yapılandırılıyor. Dünyadaki örnekler gibi çalışacak. Yurtdışında yatırım yapanlara 3-5 vadeli imkânlar sunulacak. Yurtdışındaki alıcılar kredilendirilecek. Yurtdışında yatırım yapan firmamıza o ülke Hazine garantisi veriyorsa Eximbank da düşük faizli kredi ile finanse edecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomiye 4 Temmuz paketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN