Ekonomiye güven Haziran'da arttı

Ortalamanın altında seyretmeye devam eden Ekonomik güven endeksi Haziran'da bir önceki aya göre yüzde 1.3 artışla 83.33 değerine yükseldi.

Giriş Tarihi: 29.6.2016 10:29
Ekonomiye güven Haziran'da arttı
TÜİK açıklamasına göre ekonomik güven endeksindeki artış, sektörü, hizmet sektörü ve tüketici güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

Ekonomik güven endeksi Ocak'ta 83.9 değerini almış, Şubat'ta TÜİK'in veriyi hesaplamaya başladığı Ocak 2012'den beri en düşük değer olan 71.46'ya geriledikten sonra, Mart'ta 78.27, Nisan'da 73.46, Mayıs'ta 82.26 değerini almıştı.

Endeks, tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi (reel kesim), hizmet, perakende ve inşaat sektörlerine ilişkin güven göstergelerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor.

TÜİK endeksin, ekonomik büyümeye ilişkin olarak diğer ekonomik göstergelere kıyasla daha erken bilgi sağladığından öncü bir gösterge olduğunu belirtiyor.

RAKAMLAR NEYİ İFADE EDİYOR

Ekonomik güven endeksinin 100'den büyük olması ortalama üzeri güveni; 100'den küçük olması ise ortalama altı güveni göstermekte.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomiye güven Haziran'da arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN