Körfez’in sı Türkiye’ye akar

Başbakan Yardımcısı Canikli, “larına el konulan Körfez ülkeleri riski dağıtmak istiyor. Bunu Türkiye’ye çekmeyi amaçlıyoruz” dedi

Giriş Tarihi: 1.7.2016
Körfez’in parası Türkiye’ye akar

Yatırımı teşvik paketi tasarısı Plan ve Bütçe Komisyonu'nda önceki gece kabul edildi. Tasarının 15 saatlik görüşmelerinde en uzun tartışmalar "varlık barışı" maddesinde yaşandı. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, dünyada kendine güvenli adres arayan milyarlarca doları Türkiye'ye çekmeye yönelik varlık barışı düzenlemesi ile ilgili iddialarına yanıt verdi. "Bankacılık sisteminden gelen ya kara para denemez. Bu sistem hiçbir şekilde kara para ya da illegal parayı teşvik etmiyor, o kapıları aralamıyor. Esas hedef Körfez sermayesi. Paralarına el konulan Körfez ülkeleri riski dağıtmak istiyor. Biz de bunu Türkiye'ye kanalize etmeyi amaçlıyoruz" dedi.

BU LEGAL PARADIR
Bankacılık sisteminden gelen paraya kara para denilmesinin yanlış olduğunu vurgulayan Canikli, "Bizi bu konuda suçlarlarsa, somut olarak bir şey ortaya koymaları lazım. Öyle bir tespit yoksa da öyle bir suçlamada bulunulamaz" dedi. Körfez sermayesinin dünyada yaşadığı sıkıntılara dikkat çeken Canikli, "Dünyanın herhangi bir ülkesinde bankacılık sistemine bir kuruş bile girmişse, bu artık legal paradır, illegal para değildir. Buna, offshore paralar ve İsviçre'deki paralar da dâhil" diye konuştu. Gelen bir parayla ilgili ihbar ve iddia olması durumunda soruşturmanın sonuna kadar yapılacağını anlatan Canikli, paranın çantayla getirilmesi durumunda gümrükte beyan edilmesi gerektiğini bildirdi. Canikli, ülkeye yıllardan beri offshore bankalardan para geldiğine ve bu paralara el konulmadığını anımsattı. Gelen bu para sistemde olduğu için kaynağının da sorulmadığını kaydeden Canikli, "Paranın bu kapsamda olması için, yurtdışından gelmesi gerekiyor. Yurtiçinden bu şekilde sisteme girmesi söz konusu değildir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Körfez’in parası Türkiye’ye akar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN