Türkiye'nin en iyi haber sitesi

D-8 ile milyar dolarlık in kapısı açıldı

Giriş Tarihi: 2.7.2016
D-8 ile milyar dolarlık ticaretin kapısı açıldı
Gelişmekte Olan Ülkeler (D-8) Teşkilatı Tercihli Anlaşması İran, Pakistan, Malezya, Endonezya, Nijerya ve arasında dün itibarıyla uygulamaya konuldu. Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, anlaşmayla gümrük vergisi oranı yüzde 10'un üstünde olan ürünlerin 8'e, yüzde 25'in üzerindeki vergilerin yüzde 25'e, yüzde 15-25 arasındaki vergilerin 15'e ve yüzde 10-15 arasındaki vergilerin 10 seviyesine aşamalı olarak indirilmesinin öngörüldüğü bildirildi. Kapsamı sınırlı olmasına rağmen anlaşmanın ülkeler arasındaki ilişkilerin anlaşmanın uygulamaya konulmasıyla yeni bir ivme kazanacağı belirtildi. D-8 ülkeleri arasındaki ticaret hacmi 2014 itibarıyla 8 kat artarak yaklaşık 122 milyar dolara ulaştı. Aynı dönemde D-8'in tüm dünya ile olan ticaret hacmi ise yaklaşık 3 kat artarak 1.7 trilyon dolar oldu. Yapılan açıklamada söz konusu ülkelerin daha fazla ticari işbirliği için önemli bir kapasiteye sahip olduğu bildirildi.

İLİŞKİLER GÜÇLENECEK
Açıklamada 2000'li yıllardan itibaren giderek artan "bölgeselleşme" kapsamında pazar imkânları yaratmaya yönelik iş birliklerinin hızla geliştirildiği kaydedildi. İslam ülkelerinin önemli bir platformu olarak nitelendirilen D-8 çerçevesinde yapılacak işbirliğinin de çağın ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde genişletilmesi ve derinleştirilmesinin önemine vurgu yapılarak, "Anlaşmanın uygulanmasının hemen akabinde, taviz listelerinin genişletilmesine ve yeni alanlarda işbirliği yapılmasına yönelik girişimler başlatılabilecektir" denildi.

HEDEF YENİ FIRSATLAR
D-8 Teşkilatı, 1997'de aralarında 'nin de bulunduğu, gelişmişlik düzeyleri birbirine yakın ve öncü konumda olan gelişmekte olan 8 Müslüman ülke tarafından kuruldu. Teşkilat üye ülkelerin dünya ekonomisindeki yerini iyileştirmek, ticari ilişkilerinde yeni fırsatlar yaratmak, uluslararası karar alma mekanizmalarında daha etkin olmak ve yaşam standartlarını yükseltmek amacıyla kurulmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
D-8 ile milyar dolarlık ticaretin kapısı açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN