Yeni Londra aranıyor

’den çıkma kararı alınca Londra’daki finansçılar göç hazırlığına başladı. Dünyanın yeni Londra’sı olmak için sıraya giren en güçlü adaylar ise Amsterdam, Frankfurt, Viyana ve Dublin

Giriş Tarihi: 2.7.2016
Yeni Londra aranıyor
'nin Avrupa Birliği'nden çıkış kararının ardından finans dünyası göç edeceği yeni merkezini arıyor. Alternatif şehirler yarışa başladı. New York'un ardından dünyanın ikinci büyük finans merkezi olan Londra için günler sayılı. Dünyanın en büyük şirketlerinin CEO'ları şimdilik merkezlerini değiştirmeyeceklerini belirtse de binlerce elemanlarını üyesi bir ülkeye taşımayı düşünüyor.

5-10 YIL ARASINDA SÜRER
Üst düzey yöneticiler çalışanlarının yüzde 10 ila 40 arasındaki bir bölümünü AB'ye taşıma planları olduğunu belirtiyor. Bu rakam aileleri de katınca Londra'dan on binlerce insanın göç etmesi anlamına geliyor. Genel kanı böyle bir göç sürecinin 5 ila 10 yıl arasında bir sürede gerçekleşeceği yönünde. Ancak kesin olan tek şey yeni Londra'nın AB'nin gelişmiş şehirlerinden biri olacağı. 'nin bundan yıllar önce şu andaki kadar kozmopolit olmadığını belirten uzmanlara göre, yeni şehir de zamanla kozmopolit bir hal alacak. En önemli kriterlerin başında İngilizce kullanımı geliyor.

EN YAKIN ŞEHİR AMSTERDAM
Küresel bir iş için İngilizcenin yaygın olması şart. Diğer kriterler ise finans düzenlemeleri, lüks ofis ve evler, iyi okullar ve restoranlar ile kültürel aktiviteler. New York Times'ın olası şehirler sıralamasında Amsterdam, Frankfurt, Viyana ve Dublin en yüksek puana sahip. Paris, Lüksemburg, Varşova, Milan ve Barcelona diğer olası şehirler arasında yer alıyor.
İngilizce kullanımı aday ülkeleri üst sıralara taşıyor
Finans merkezine uygunluk puanlamasında ilk sırada yer alan Amsterdam'da nüfusun yüzde 90'ı İngilizce konuşmakla kalmıyor aynı zamanda kendini İngilizce olarak daha iyi ifade ettiğini söylüyor. Okulları Avrupa'nın üst sıralarında ve kültürel anlamda en iyi şehirlerden biri. Frankfurt ise halihazırdaki finans merkezlerinden ve aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası'nın merkezine ev sahipliği yapıyor. Tek dezavantajı İngilizcenin çok yüksek oranda kullanılmaması. Nüfusun yüzde 73'ünün akıcı İngilizce konuştuğu Viyana ise, iş yapma kolaylığında Avrupa ikincisi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Londra aranıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN