Ekonomiye güven ev sahibi yaptı

Dar gelirli vatandaşın ev sahibi olması için tüm imkânları seferber eden hükümet, yeni finansman modelleri yaratarak konuta erişimi kolaylaştıracak

Giriş Tarihi: 4.7.2016
Ekonomiye güven ev sahibi yaptı
Vatandaşa daha ucuz ve güvenli konutlar sağlama sözü veren hükümet tüm imkânları seferber ediyor. Buna göre ev almak için konut hesabı açan ve yüzde 25 peşinat biriktiren vatandaşa yüzde 15 devlet katkısı sağlanacak. Tasarruf eğilimi teşvik edilerek vatandaşın ev sahibi olması ve sektörünü desteklemek için yeni finansman mekanizmaları devreye koyuluyor. Yeni dönemde konut kredilerinde vergi muafiyetleri, sosyal ve ekonomik amaçlar dikkate alınarak gözden geçilecek. Emeklilerin uygun koşullarda ev sahibi olması sağlanacak. Konuta erişimi artırmak için, sosyal ve teknik altyapıları tamamlanmış arsa üretimine ağırlık verilecek. Gayrimenkul sektörü geçen yılı rekor ev satışı ile kapattı. 2014 yılında yaklaşık 1 milyon 165 bin konut satan gayrimenkul şirketleri geçen yıl da 1 milyon 289 bin ev sattı. Bu yıl yaklaşık 1.5 milyon vatandaşın ev sahibi olması bekleniyor.

ÜÇ AYDA 2.3 MİLYON
Ekonomik istikrara güvenen vatandaş ev sahibi olmak için konut kredisine başvurdu. Yılın ilk çeyreğinde 2.3 milyon vatandaş tüketici ve konut kredisi kullandı. Böylece tüketici ve konut kredisi kullanan kişi sayısı 20 milyonu geçerken, kredi miktarı da 290 milyar liraya ulaştı. Bankaların inşaat sektörüne kullandırdığı krediler Aralık 2015'te yüzde 31.8 artarak 112 milyara ulaştı. Ferdi konut kredileri de aynı dönemde yüzde 14.3 artarak 144 milyar liraya çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomiye güven ev sahibi yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN