Türkiye'nin en iyi haber sitesi

tahkimin merkezi olacak

’u finans merkezlerinden biri yapmak için başlatılan çalışmalara ISTAC da katkı sağlayacak. Uzmanlar, İstanbul’un Londra’yı geçeceğini söylüyor

Giriş Tarihi: 6.7.2016
İstanbul tahkimin merkezi olacak
Şirketler arasındaki hukuki sorunları mahkemelere göre hızlı çözmek için oluşturulan tahkim hizmetinde 'un yıldızı parlıyor. Bu alanda faaliyete başlayan İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) de, 'nin elini güçlendirecek. ISTAC Milletlerarası Divan Üyesi Prof. Dr. Bernard Hanotiau, kurumun mevcut tahkim mahkemelerinin güçlü yönlerini örnek alarak gelişmiş bir yasal altyapı ile kurulduğunu, bunun kısa sürede uluslararası nitelik kazanmada önemli bir avantaj sağlayacağını söyledi. Geçen şubat ayında faaliyete başlayan ISTAC'ın yönetiminde yer alan uluslararası divan üyelerinin kurumun bağımsızlığı konusunda şirketlere güven vereceğini kaydeden Hanotiau, "İstanbul hedeflediği gibi kısa sürede uluslararası bir tahkim merkezi olmayı başarabilir. Çünkü Londra dahil bölgedeki diğer tahkim merkezlerinden daha hızlı ve daha ucuz. Bugün şirketlerin aradığı bu iki önemli avantaja birden sahip olan İstanbul, bölgesinde rakipsiz" dedi.

LONDRA'NIN YERİNE
Dubai ve Singapur'daki tahkim mahkemelerinde de üye olduğunu hatırlatan Hanotiau, "Rusya ve Dubai uluslararası şirketlerin ihtiyacını karşılayamıyor. Bu açıdan İstanbul'u Singapur ile kıyaslamak mümkün. Singapur ilk başladığında hiç dava alamazken, 10 yılda Londra'yı yakaladı. Potansiyele bakılırsa Afrika, Orta Asya ve Ortadoğulu şirketler Londra yerine İstanbul'u tercih edebilirler. Çünkü fiyatlar Londra'nın 3'te birine denk geliyor. Ayrıca İstanbul'da 3 gün içinde sonuç alınabilir. Oldukça yoğun bir gündemi olan Londra'da bir karar aldırmak haftalarca sürüyor" dedi.

ISTAC'TA BÜROKRASİ HİÇ YOK
ISTAC Milletlerarası Divan Üyesi Hamid Gharavi de, birçok tahkim mahkemesindeki yoğun bürokrasiye işaret ederek şunları söyledi: "İstanbul, bürokrasi konusunda avantajlı. Ayrıca ithalat ve ihracatı çok olan bir ülke. Bu tahkim mahkemeleri için iş demek. AB ve İngiltere arasındaki gelişmeler de, Türkiye'ye yarayacak. Milletlerarası Ticaret Odası Tahkim Mahkemesi, Suriye ve İran dosyalarını almama kararı verdi. AB ile ilişkili olan İran ve Suriye dosyaları Londra yerine İstanbul'a kayacak."

YABANCI YATIRIMCI DAHA RAHAT GELECEK
ISTAC Başkanı Prof. Ziya Akıncı da, tahkim garantisini gören yabancıların yatırıma daha rahat geldiklerini söyledi. Akıncı, ISTAC'ın yatırım aşamasında sıkıntı yaşayan tarafların haklarını korumada güven verdiğini vurguladı. Başbakan Binali Yıldırım ile bir araya geldiklerini söyleyen Akıncı, "Başbakanımız tam destek vereceğini ifade etti. Devletin ihalelerinde ISTAC'ın belirlenmesi yönünde bir de talimat verdi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul tahkimin merkezi olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN