Kuzey Kutbu’nda Rönesans zamanı

Rusya’nın kutup bölgesinde LNG Tesisi Projesi’nin yapımını sürdüren Rönesans Endüstri’nin radarında Afrika, Ortadoğu ve Türkiye var

Giriş Tarihi: 6.7.2016
Kuzey Kutbu’nda Rönesans zamanı
2011 yılından bu yana Rönesans Holding bünyesinde faaliyet gösteren Rönesans Endüstri Tesisleri, Rusya'nın kutup bölgesindeki Yamal Yarımadası Sabetta kasabasında LNG (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) Tesisi Projesi'nin yapımını üstlendi. Petrol, gaz ve petrokimya sanayi ile madencilik metalürji, leme tesisleri ve enerji sektörlerinde önemli işlere imza atan Rönesans Endüstri, 12'si halen devam eden 22 projeye imza attı.

4 KİŞİDEN 23 BİNE ULAŞTI
Rönesans Endüstri Tesisleri Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Tizer, 2011'de 53 milyon olan cironun, geçen yıl 495 milyon dolara çıktığını ifade etti. Tizer, "2011'de 298 milyon dolar olan backlog (kalan iş), geçen yıl 2.7 milyar dolara ulaştı. Rönesans Endüstri olarak ilk kurulduğumuzda sadece 4 kişiydik. Nisan 2016 verilerine göre yaklaşık 17 bini aşkın kişiye istihdam sağlıyoruz. Bu yılın sonunda ise 23 bin kişiye ulaşmayı planlıyoruz" dedi.

16.5 MİLYON TON ÜRETİM
Şirketin odaklandığı ana pazarlar arasında Rusya Federasyonu, , Kazakistan, Cezayir, Fas, Mozambik ve İran bulunuyor. Rusya ve Türkmenistan'da 3.8 milyar dolar sözleşme bedeline sahip birçok büyük ölçekli projeye devam ettiklerini hatırlatan Tizer, bu projelerin 2019 yılına kadar tamamlanacağını vurguladı. Kutuplara yakın Sabetta Bölgesi'nde yapımı devam eden Yamal LNG Projesi'nde Fransız, Japon & Rus işveren ve iş ortakları bulunuyor. "Yamal LNG projesi, -50 dereceye varan sert ve zorlu iklimsel ve coğrafi koşulları nedeniyle modüler inşaat yapım yöntemi ve teknolojisi ile diğer projelerden ayrışıyor" diyen Tizer, projede yoğun dönemde yaklaşık 3 bin 500 personelin çalıştığına dikkat çekti. Bir ilk teşkil edecek olan buz kırıcı tankerlerin de kullanıldığı projede, her biri yıllık 5.5 milyon ton LNG üretme kapasitesine sahip üç ünitenin tamamlanmasıyla toplam 16.5 milyon ton yıllık üretim kapasitesine ulaşılacak.

DOĞALGAZDAN BENZİN
Rönesans Endüstri'nin diğer bir önemli projesi ise Türkmenistan'da gerçekleştiriliyor. Tizer, "Doğalgazdan benzin üretecek bu tesis tamamlandığında aynı zamanda dünyanın en büyük kapasiteli tesisi olacak" dedi. Projenin toplam yatırım bedeli ise 1.5 milyar dolar. Tizer, 2016 için 850 milyon dolar ciro ve 3 milyar dolar backlog öngördüklerini de vurguladı. Türkiye'nin endüstriyel tesislerin yapımı anlamında ciddi bir potansiyel barındırdığını vurgulayan Tizer, "Türkiye'deki fırsatları değerlendirmek için çalışıyoruz" dedi.

JAPONYA'DAN MOZAMBİK'E OFİS AÇIYOR
İstanbul, Türkmenistan ve Moskova'da ofisleri bulunan şirket, faaliyet alanını genişletmek üzere son olarak Japonya'nın Yokohoma Bölgesi ve Mozambik Maputo'da da ofislerini devreye aldı. Rönesans Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Tizer, "Yapımını üstlendiğimiz projelerde, Japon ortaklar önemli bir rolde. Bu anlamda Japon iş ortaklarımızla iş geliştirme, mühendislik ve proje yönetimi anlamında zaman ve mekan olarak mesafeleri kaldırmak için bölgeye ofis açma kararı aldık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey Kutbu’nda Rönesans zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN