Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’la ilk adım ekonomide

Diplomatik ilişkilerin en alt düzeye indiği ’a üç yıl sonra ilk kez bir heyet gidecek. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, “İkili ilişkilerde yumuşama sağlanacak. İlk adımlar ekonomide olabilir” dedi

Giriş Tarihi: 8.7.2016
Mısır’la ilk adım ekonomide
Kanlı Sisi darbesinin ardından siyasi-diplomatik ilişkilerin en alt düzeye indiği 'a üç yıl aradan sonra ilk kez bir heyet gidecek. AK Parti Dış İlişkiler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, - Kahire hattındaki sıcak gelişmeleri SABAH'a değerlendirdi. Eker, "Karşı taraf uzun süredir yeni bir sayfa açılmasını istiyor. İkili ilişkilerde yumuşama sağlanacak. İlk adımlar ekonomide olabilir. Ticari ilişkilerin ileriye götürülmesi önemli" diye konuştu.

HASSASİYETİMİZ BİLİNİYOR
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Eker, "Genel merkezde düzenlediğimiz iftara Mısır maslahatgüzarını da davet ettik. Bir adım atıldı. Beklentiler ilişkilerin düzelmesi yönünde. Mısır başından beri bunu istiyor. Karşı taraf 'nin hassasiyetlerini biliyor. İlişkilerde yaşanan yumuşama ekonomik ilişkilere de yansıyacaktır" dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli de, Bayram'dan sonra Mısır'a heyet gönderileceğini belirterek, "Bölgedeki yumuşamayla inşallah Suriye'de artık akan kanı durdurmamız gerekiyor" dedi. Ankara, darbe döneminde başta seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi ve siyasi tutukluların durumuyla ilgili yeni düzenlemeler yapılması konusundaki ısrarını sürdürüyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Mısır'daki mevcut durumun iyileştirilmesi için bazı ortak adımların atılabileceğini söylemişti. Ancak darbeci Mısır yönetiminin sert politikalarında bir değişiklik olmaması halinde siyasi ikili ilişkilerde hızlı bir düzelme beklenmiyor.

ENGELER KALDIRILACAK
İlişkilerin ekonomik alanda yapılandırılabileceği ifade ediliyor. Buna göre ilk adımda Türkiye ihracatının yüzde 2.3'ünü oluşturan Mısır'a ihracat yapan firmaların kayıt sistemi nedeniyle yaşadıkları sıkıntılar çözülecek. Mısır Ticaret Bakanlığı'nca Türk firmalara yönelik bürokratik engeller kaldırılacak.

YUMUŞAMA SİNYALLERİ
Ankara-Kahire arasındaki ilişkilerin seviyesi Mısır'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz 2013'te askeri darbeyle görevden uzaklaştırılması sonrası düşürülmüştü. İki ülke büyükelçilerini karşılıklı olarak geri çekmişti. İlişkiler Kasım 2013'ten bu yana maslahatgüzar seviyesinde sürdürülüyor. İkili ilişkilerin normalleşmesi için nisan ayında Suudi Arabistan Kralı Selman devreye girdi. 5 günlük Kahire ziyareti sonrası Ankara'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Kral Selman'ın ziyaretinin ardından İstanbul'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesine Mısır Dışişleri Bakanı Sami Şükri katıldı.ha
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır’la ilk adım ekonomide
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN