Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sudan’da tarım, Cibuti’de hayvancılık

Nüfus projeksiyonunda 150 milyonluk rakam ’yi dünyada stratejik yatırımlara itiyor. Afrika’da tarım ve hayvancılık yapmaya hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 8.7.2016
Sudan’da tarım, Cibuti’de hayvancılık
, gelecek vizyonu olarak belirlediği ve nüfusunun 150 milyona ulaşacağı hedefiyle Afrika'da tarım ve hayvancılık yapmaya hazırlanıyor. Oluşabilecek gıda sorununa şimdiden çözümler üretmeye başlayan , bu kapsamda ilk olarak Sudan'da bir pilot çiftlik kuracak. Çiftlikte, Türkiye'de üretim açığı bulunan ve Sudan bölge ekolojisinde üretilebilecek buğday, patates, pamuk, şeker kamışı, yonca, yağlı tohumlar gibi tarla bitkileri ile muz, mango, hurma gibi sebze ve meyve üretimleri yapılacak. Ayrıca nüfusunun dörtte biri hayvancılıkla geçinen Cibuti'de de yakın zamanda bir hayvan üretim tesisi kurulacak. Burada da başta sığır olmak üzere koyun ve keçi yetiştiriciliği yapılarak Türkiye'nin gıda piyasası canlı tutulacak.

200 MİLYON HEKTAR KİRALANDI
Dünyada gelişmiş ülkeler ve büyük şirketler şu anda çeşitli ülkelerde, özellikle Afrika ülkelerinde arazi kiralama yoluna gidiyor. Şu anda dünyada 200 milyon hektar arazi, kiralanmış ya da diğer ülkeler tarafından satın alınmış durumda. Bu kapsamda ABD 7.1 milyon hektar, İngiltere 3 milyon, Hindistan 2 milyon hektar arazi kiralamış durumda. Sudan'da 780 bin hektar arazi kiralayan ve bu amaçla ön sözleşme imzalayan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), Sudan ile TİGEM iştiraki bir ortak şirketin kurulmasına ilişkin çalışmalarını sürdürüyor. İki ülke arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde, şirketin kurulma işleminin önümüzdeki aylarda tamamlanmasının akabinde Sudan'da pilot çiftlik kurulacak. Öte yandan Türkiye, Cibuti'de kurmayı planladığı hayvancılık tesisleri ile hem canlı hayvan ihtiyacına çözüm üretmeyi hem de Cibuti'deki hayvancılık sistemini düzeltmeyi hedefliyor. Hayvansal hastalıkların yoğun olduğu ülkede kurulacak tesislerde Cibutili çiftçilere eğitim verilmesi de gündemde. Türkiye ayrıca ülkede arazi incelemeleri de yaparak su, meteoroloji, ormancılık, çölleşme ve doğa koruma gibi alanlarda bu ülkeye teknik hizmet verecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sudan’da tarım, Cibuti’de hayvancılık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN