Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ruslar uçuşa geçti

Uzun bir aradan sonra ilk Rus turist kafilesi dün Havalimanı’na indi. İlave 1 milyon Rus’un tesis doluluğunu % 10 artıracağını belirten turizmciler, charter uçuş iznini bekliyor

Giriş Tarihi: 10.7.2016
Ruslar uçuşa geçti
Bayram döneminde yüzde 100 doluluk oranlarını yakalayan turizmciler, dün de Antalya'ya inen ilk Rus kafilesini karşılamanın mutluluğunu yaşadı. Temmuz-ağustos döneminde doluluk oranları yüzde 50 ila 80 arasında olacağını belirten otelciler, beklenen 1 milyon Rus turistin doluluk oranlarına ortalama yüzde 10 ilave katkı yapacağını söyledi. Rus turistin düşük sezon olan eylül-ekim dönemine de katkı sağlayacağını vurgulayan turizmciler, charter seferlerinin bir an önce başlaması gerektiğine dikkat çekti. Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev'in ile charter uçak seferlerinin yeniden başlaması adına hükümete teklif sunmaları için ilgili makamlara bir hafta vermesini umut verici olarak değerlendiren turizmciler, izinlerin çıkmasıyla birlikte gelişlerin aralıklı olarak artacağını belirtti.

50 MİLYON GECELEME
TUROFED Başkanı Osman Ayık, Rusya'dan ilk kafilenin tarifeli seferlerle geldiğine dikkat çekerek, charter seferlerinin bir an önce başlaması gerektiğini vurguladı. Medvedev'in açıklamasını umut verici olarak değerlendiren Ayık, "Biz temmuzun üçüncü haftasından itibaren charter seferlerinin başlayacağını düşünüyoruz. O tarihten itibaren de gelişler peyderpey artacaktır" dedi. Rus turitlerin tesislere ilave yüzde 10 katkı sağlayacağını aktaran Ayık, "Herhangi bir olumsuzluk yaşanmazsa 'da yabancı misafirlerin 50 milyon gecelemesi olur" diye konuştu.

EYLÜL-EKİME KATKI
Anex Tour Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar, Medvedev'in açıklamasının ardından 17 Temmuz sonrası izinlerin çıkacağını belirterek, "Planlarımızı bu yönde revize ettik" ifadesini kullandı. Yılsonuna kadar 750 bin ila 1 milyon arası Rus turistin Antalya'ya geleceğini aktaran Koçkar, "Temmuz-ağustos iç turizmin de etkisiyle iyi geçecek. Rus turist buna katkı sağlar ancak en büyük katkısı düşük sezon olan eylülekim dönemine olacak" şeklinde konuştu. Pegas Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Akpınar da ilk kafileyi 14 Temmuz'da THY ile tarifeli olarak uçuracaklarını belirterek, "Charter izninin ardından daha yoğun seferler başlatacağız" dedi.

'CHARTER GÖRÜNÜMLÜ TARİFELİ UÇUŞ'
Rusya ile arasında ilişkileri normalleştirmeye dönük atılan adımların ardından Moskova- Antalya seferini gerçekleştiren Rossiya Airlines'ın FV 5859 sefer numaralı Boeing 737- 800 uçağı, 189 yolcusuyla Antalya Havalimanı 2. Dış Hatlar Terminaline geldi. Uzun bir aradan sonra gelen ilk Rus turist kafilesi, Antalya Havalimanı Mülki İdare Amiri Vali Yardımcısı Mehmet Yavuz, Antalya DHMİ Baş Müdürü Osman Serdar ve ICF Airports Antalya Havalimanı yönetimi tarafından çiçeklerle karşılandı. Pasaport bölümünde Rus konuklar için kokteyl düzenlendi. Pasaport işlemlerini tamamlayan turistler, tatil yapacakları yerlere geçti. Vali Yardımcısı Mehmet Yavuz, uçuşun daha önceden izin alınmış tur paketi satışı kapsamında gerçekleştiğini söyledi. Charter uçuşlara henüz izin çıkmadığına dikkat çeken Yavuz, "Bu sefer tamamen tur paketi almış yolculardan oluşuyor. Bu nedenle buna 'charter görünümlü tarifeli uçuş' diyebiliriz" dedi.

HAFTADA 5-6 BİN RUS GETİRECEK
Rusya 'nın önde gelen tur operatörlerinden Biblio Globus'un Türkiye'deki ana partneri Akay Travel bünyesindeki Fit Holidays, ilk Rus uçağı için özel bir karşılama organizasyonu hazırladı. Akay Travel Yönetim Kurulu Üyesi Mine Okudur, Biblio Globus'un Aeroflot Havayolları'nın charter kolu olan Rossiya Airlines ile sezon sonuna kadar anlaştığını söyledi. Biblio Globus'un şimdilik Moskova'dan haftada 3 seferle operasyonuna başladığını belirten Okudur, ağustos ayı itibarıyla St. Petersburg ve diğer bölgelerden eklenecek uçuşlarla haftalık 5 bin kişilik operasyon yapacaklarını söyledi. Yılsonuna kadar 1 milyon civarı Rus yolcu planlandığını da belirten Okudur, şunları aktardı: "Rusya'da başka destinasyonlara rezervasyon yaptıkları için buraya gelemeyenler var. Hâlâ tedirginlik duyanlar da yok değil. Ama tüm bunlara rağmen Türkiye'ye ilgi büyük. Gelmeyi planlayanlar arasında konuştuklarımızın hepsi çok memnun. Türkiye'yi çok seviyoruz, geldiğimiz için çok mutluyuz' dediler."

RUS TURİSTLER GELİŞMELERDEN MUTLU
Rus turist Irina Sergeva, daha önce de tatilini Türkiye'de geçirdiğini, bu yıl yine Antalya'ya geldiğini ifade etti. Antalya'nın doğasını, denizini çok sevdiğini ve onun için sürekli kente geldiğini belirten Sergeva, "İki ülke arasındaki olumlu gelişmeler bizi de mutlu etti" diye konuştu. Yana Vid ise Türkiye'ye ilk kez geldiğini ve ilk kez Antalya'da tatil yapacağını vurgulayarak, heyecanlı olduğunu dile getirdi. Sergi Baykov da 10 yıldır düzenli olarak Türkiye'de tatil yaptığını bildirdi. Baykov, "Her gelişimde çok mutlu oluyorum. İki ülke arasında olumlu gelişmeler yaşanıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ruslar uçuşa geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN