Düşük rekolte fiyatı artıracak

Bakan tahmini fındık rekoltesini 468 bin ton olarak açıkladı. Geçen yıla göre düşen rekolte, fiyatları artıracağı için üreticiyi sevindirirken raftaki ürün fiyatını yükseltecek

Giriş Tarihi: 13.7.2016
Düşük rekolte fiyatı artıracak
Sezon başında 14.50 liradan 7.50 liraya kadar düşen fındık fiyatlarını belirleyecek rekolte açıklaması Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı 'ten geldi. , bu yılın fındık rekoltesini 468 bin ton olarak bildirdi. Açıklamanın üzerine rekolte tahmini ve fiyatlarla ilgili olarak pazar da hareketlendi. Açıklanan rekoltenin geçen yılın oldukça altında kaldığını belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, "Rakamlarda yüzde 30'a yakın bir düşüş var. En önemli nedeni doğal afetler, don olayı ve aşırı yağış oldu" dedi. Doğu Karadeniz'deki illerde yüzde 50'lere ulaşan büyük kayıplar oluştuğunu, en büyük düşüşün, en büyük fındık üreticisi olan Ordu'da görüldüğünü belirten Bayraktar, bu ili 'un izlediğini belirtti.

10 lira olmasını bekliyoruz
15 liradan 8 liraya kadar düşen fındık fiyatı üreticileri mağdur ettiği için fındık fiyatlarının yeni sezonda yükselmesi bekleniyor. Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan ise, bundan sonraki süreçte fındık fiyatının 10 lira olmasını beklediklerini kaydetti. Tüketici tarafında ise yine gündemde zam var. Üreticiden 14.5 liraya çıkan fındığı hali hazırda markette 40 liraya satın alan tüketici, artması beklenen fiyatlarla zaten pahalıya yediği fındığı daha da pahalıya satın alacak. İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Haydar Gören ise fiyatlar arttığı taktirde satışların da yüksek fiyattan olacağını bunun da iç tüketimi yarı yarıya düşürebileceğini söyledi.

Açıklanan rakam düşük
Bakan Faruk Çelik'in açıkladığı rekolte ziraat odaları tarafından gerçekçi bulunurken ihracatçı birlikleri ise rekoltenin daha yüksek olduğu görüşünde. İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Haydar Gören, "Birlik olarak her yıl sayım yüzde 2-3 yanılma payıyla sayım yapıyoruz. Bizim tahminimiz 600 bin ton. Kimin haklı olduğu sezon sonu belli olacak" dedi.

Kimsenin itirazı olamaz
Fiskobirlik Başkanı Lütfi Bayraktar ise, "Açıklanan rekolte aşağı yukarı tahmin ettiğimiz rakamdır. Buna kimsenin itirazı olamaz. Çünkü haziranda yapılan rekolte çalışmalarına her kurum temsilci gönderdi. Bu rekolte, sektörün bütün temsilcilerinin ortak belirlemesiyle ortaya çıktı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düşük rekolte fiyatı artıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN