Piyasada teşvik bayramı

Giriş Tarihi: 13.7.2016 12:14 Güncelleme Tarihi: 13.7.2016 12:30
Piyasada teşvik bayramı

Yurt dışında ekonomi yönetimlerinden yeni teşviklerin geleceği beklentisine içeride de Meclis’e gelen yabancı yatırımcıya destek paketi eklenince piyasalarda bayram havası esti. Dolar 2.90 liranın altını gördü, borsa ise 81 bin puanı aştı.

Piyasalar teşvik bayramı yaşıyor. Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankasının (FED) kısa zamanda faizleri yükseltmeyeceği, merkez bankaları ve ekonomi yönetimlerinden yeni teşviklerin geleceği beklentileri ile pozitif bir seyir izlerken, içeride de dün daha pozitif bir hava esti. 'nin pozitif ayrışmasında Meclis'te görüşülmeye başlanan ve yabancı yabancı çeşitli teşvikler öngören yasa ile Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın yaptığı açıklamalar etkili oldu. Dolar gün içinde 2.88 liraya kadar indi. Borsa ise 81 bin puanı aşarak yüzde 2.41 prim yaptı. Piyasalarda yaşanan bu gelişmeler Hazine'nin dünkü ihalelerine de yansıdı. Hazine 4 ihalede 9.35 milyar borçlanarak, temmuz programını büyük ölçüde tamamladı. Başarılı ihaleler sırasında faiz de piyasaların beklentisine yakın gerçekleşti.

RİSK PRİMİMİZ DÜŞTÜ

'nin 5 yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalamanın (CDS) maliyeti de dün 1 yılın en düşük düzeyine geriledi. Dış piyasalarda yaşanan gelişmelerde ise iki ülkeden gelen haberler etkili oldu. Japonya'da gerçekleştirilen senato seçimlerinin, Başbakan Şinzo Abe'ye desteğin sürdüğüne işaret etmesinin ardından piyasalarda artan teşvik beklentisiyle Japon Yeni, dolar karşısında yüzde 2.23 gerilerken, Nikkei 225 endeksi önceki günkü yaklaşık yüzde 4'lük artışın ardından dün de kapanışa yakın yüzde 2.5 prim yaptı. ABD'de ise teşvik beklentileri ve yendeki gerilemeye karşın dolar endeksinin dar bant içindeki hareketini sürdürmesinin etkisiyle S&P 500 endeksi tüm zamanların en yükseğine çıktı.

ÇETİNKAYA: TÜRKİYE OLUMLU YÖNDE AYRIŞTI

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, küresel büyüme zayıf seyrederken, 'nin olumlu yönde ayrıştığını söyledi. Türkiye Bankalar Birliği'nde (TBB) sunum yapan Çetinkaya küresel finans piyasalarında oynaklıkların devam ettiğini belirterek Çetinkaya, gelişmekte olan ülkelere yönelik portföy akımlarının dalgalı bir seyir izlediğini ve risk primi göstergelerinin yatay seyrettiğini ifade etti. Gelişmiş ülke para politikalarındaki destekleyici duruşun devam ettiğine işaret eden Çetinkaya, gelişmiş ülkelerde uzun vadeli faiz oranlarının tarihi düşük seviyelere gerilediğini kaydetti. Çetinkaya, Türkiye'de milli gelirin ılımlı ve istikrarlı büyüme eğilimini koruduğuna dikkati çekerek, "Sanayi üretiminde ılımlı artış eğilimi sürmektedir. İstihdamdaki istikrarlı artış devam ederken işsizlik oranı yakın dönemde gerilemiştir. Türkiye gelişmekte olan ülkelere göre güçlü bir istihdam performansı sergilemektedir. Yapısal reformların uygulamaya geçirilmesi büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabilecektir" dedi.

ENFLASYON BEKLENTİSİ İYİLEŞTİ

Çetinkaya, son aylarda çekirdek enflasyon göstergelerindeki iyileşmenin devam ederken, gıda fiyatlarının oynak bir seyir izlediğini vurguladı. İthalat girdi fiyatlarındaki düşük seviyelerin son aylarda enflasyon üzerindeki maliyet yönlü baskılarını hafiflettiğini belirten Çetinkaya, enflasyon beklentilerinin son aylarda bir miktar iyileştiğini kaydetti. Çetinkaya, yıllık kredi büyümesinin sıkı parasal ve finansal koşullara bağlı olarak makul düzeylerde seyrettiğini bildirdi. Çetinkaya ticari kredilerin tüketici kredilerine göre daha güçlü seyrettiğine de işaret etti.

İTALYA 20 YILLIK RESESYONUN EŞİĞİNDE

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından hazırlanan ve İtalyan ekonomisinin güncel durumunun ele aldığı raporda, İtalya'nın 20 yıl sürecek bir resesyona girebileceğini ve 2025'e kadar da finansal kriz öncesi durumunu göremeyeceği belirtildi. IMF raporunda İtalyan ekonomisinin bu yıl yüzde 1'den daha az büyüyeceği de kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piyasada teşvik bayramı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN