Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hükümetten flaş Bank açıklaması

Başbakan Yardımcısı , Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından Katılım Bankası AŞ hisselerinin bir kısmının satışına ilişkin yarın gerçekleştirilecek ihaleye yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 14.7.2016 14:48 Güncelleme Tarihi: 14.7.2016 14:55
Hükümetten flaş Bank Asya açıklaması

TEMENNİMİZ SATILMASI YÖNÜNDE

Başbakan Yardımcısı , Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından Katılım Bankası AŞ hisselerinin bir kısmının satışına ilişkin yarın gerçekleştirilecek ihaleye yönelik, "Şu an itibarıyla ihale süresinin uzatılması öngörülmüyor. İnşallah bu süreçte önümüzdeki satış gerçekleşir ve alanlar tarafından ekonomiye kazandırılmış olur. Tahminimiz, beklentimiz ve temennimiz, satışın gerçekleşmesi yönünde." dedi.

1 YIL İÇİNDE SONUÇLANMASI GEREKİYOR

Canikli, yoğun ihlaller ve mali yapısının bozulması nedeniyle bankacılık kuralları çerçevesinde Bank Asya'ya tedbir uygulandığını ve TMSF'ye devredildiğini anımsatarak, mevzuata göre TMSF'nin buna yönelik ihale sürecini 1 yıl içinde sonuçlandırması gerektiğini belirtti.

Tekliflerin bugün alınacağını, ihalenin ise yarın gerçekleştirileceğini hatırlatan Canikli, ihalede A grubu hisse satışının yapılacağını anlattı. Nurettin Canikli, bu gruptaki hisseleri alanların banka yönetiminde söz sahibi olabileceğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"A grubu hisselerin toplam hisseler içindeki oranı yüzde 40 civarında. Bir başka ifadeyle A grubu hisselerin yarısından fazlası alındığı bu, bankanın alınan kişiler tarafından tümünün yönetilmesi, kontrol edilmesi anlamına geliyor. Yüzde 20'nin üzerinde bir satış olduğu zaman A grubu hissede o zaman satış mümkün olabiliyor. Alacak kişi yönetim anlamında yüzde 51'ine sahip olmadığı zaman, alması için bir neden yok. O nedenle bu oranlara dikkat ediliyor. A grubu hisselerden satışta olan yüzde 20'nin üzerinde olduğu için alan yüzde 51'i tümünde sağlamış oluyor, yönetimde çoğunluğu sağlamış oluyor."

SATILMAZSA TASFİYE EDİLECEK

İhalede satışın gerçekleşmesini beklediklerini ifade eden Canikli, bunun gerçekleşmemesi halinde mevzuat gereği tasfiye edilmesi gerektiğini bildirdi. Canikli, "1 yıllık süre içinde bunun sonuçlandırılması gerekiyor, o süre de dolmak üzere, yakın. Şu an itibarıyla ihale süresinin uzatılması öngörülmüyor. İnşallah bu süreçte önümüzdeki satış gerçekleşir ve alanlar tarafından ekonomiye kazandırılmış olur. Tahminimiz, beklentimiz ve temennimiz, satışın gerçekleşmesi yönünde. Tasfiye aşamasına gitmesin, birileri alsın, faaliyetine devam etsin." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hükümetten flaş Bank Asya açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN