Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İTO’dan için ihtisas bankası önerisi

İTO, 10 bin saatlik çalışmayla hazırladığı yol haritasında ihtisas bankası kurulmasını önerdi. Çözüm önerilerinin de olduğu raporda, proje finansmanı için fon kurulması talep edildi

Giriş Tarihi: 15.7.2016
İTO’dan inşaat için ihtisas bankası önerisi
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Çin'den sonra ikincisi olan Türk müteahhitlik sektörünün kadim sorunlarına çare bulmak için yol haritası hazırladı. Teknik müşavirliğin geliştirilmesinden ihtisas bankasının kurulmasına kadar birçok çözüm listesi hazırlayan İTO, rapor için 10 bin saatlik çalışma yaptı. Hazırlanan raporu dün bir toplantıyla anlatan İTO Başkanı İbrahim Çağlar, lerinin 2023 yılına kadar sektöründe 10 dünya markası çıkarmak olduğunu söyledi. Sektöre yönelik olarak bir ihtisas bankasının kurulmasını istediklerini, konuyu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na da ilettiklerini belirten Çağlar, ilk gelen tepkilerin olumlu olduğunu söyledi. Çağlar, ihtisas bankasıyla sektörün yurtdışı projelerdeki finansal araç yetersizliğine çözüm üretilip, firmaların rekabetçi kılınmasının amaçlandığını vurguladı. Türk firmaları için uluslararası arenada çok ciddi fırsatlar olduğunu dile getiren Çağlar, "Dünyada 2030'a kadar 57 trilyon dolar altyapı yatırımı yapılması bekleniyor. Avrupa'da 2020'ye kadar 2.2 trilyon dolarlık altyapı yatırımı öngörülüyor" diye konuştu. Devletin yurtdışında iş yapan firmalara garantör olması gerektiğini söyleyen Çağlar, "Devlet müteahhitlerimize teminat ve maddi konular açısından daha fazla destek vermeli" dedi.

YURTDIŞI İŞE HİBE VERİLEBİLİR
Yerli malzeme üreten tedarikçilerin işbirliğini artırmak zorunda olduklarını belirten Çağlar, yurtdışı projelerde sektör işbirliği için ilgili bakanlık bünyesinde kümelenme çalışması yapılmasını önerdi. Çağlar, "Yurtdışında işbirliği yapan firmalara vergi, SGK muafiyetlerinin yanısıra hibe de verilebilir" dedi. TOKİ'nin özel sektör müteahhitlerini de yanına alarak sosyal konut ihtiyacı olan ülkelerde projeler geliştirebileceğini de söyleyen Çağlar, şunları söyledi: "Hedef pazarlarda proje finansmanı için fon oluşturulmalı. Uluslararası teknik müşavirlik yapabilecek firmalara standartlar getirilmeli."

ÖNERİLERDEN ÖNE ÇIKANLAR
Uluslararası projeler için önemli olan teknik müşavirlik ve yapı denetim sigorta sistemi kurgulanmalı.
Sigorta poliçeleri ile kullanılan konut teminatlı krediler için ikincil piyasalarla sektöre yeni kaynak oluşturulması için altyapı hazırlanmalı.
Sektörde yaşanılabilecek haksız rekabeti denetleyecek etik kurul ve üst kurul oluşturulmalı.
Vergiden muafiyet sağlanmalı.
Rekabetten uzak hedef ülkeler tespit edilmeli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İTO’dan inşaat için ihtisas bankası önerisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN