Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ESK’nın ithal et satışı fiyat artışını frenle

ESK’nın 22 liradan et satışı fiyat artışını durduracak. Ancak üretici, çözümün maliyetin indirilmesinde olduğunu belirtiyor

Giriş Tarihi: 16.7.2016
ESK’nın ithal et satışı fiyat artışını frenle
Et fiyatlarında ocak ayından beri yaşanan ralli, Et ve Süt Kurumu'nca (ESK), piyasaya verilecek ithal ürünle önlenecek. Sektör oyuncuları ocak ayında 23.30 lira olan karkas toptan et fiyatının temmuzda 26 TL'ye kadar çıktığını hatırlatarak, KDV hariç 22 liradan toptan et satılmasının et fiyatındaki oynaklığı durduracağını belirtiyor. ESK, dün 'daki kasaplar, yemek şirketleri, et sanayicileri ve yerel market zincirlerine KDV hariç 22 liradan ithal et satışı yapacağını duyurdu. Üreticiler ise 22 liralık etlerin nihai tüketiciye indirim olarak yansımayacağını ileri sürüyor. ESK, İstanbul'da faaliyet gösteren Kasaplar Federasyonu, Yemek Sanayicileri Federasyonu ve Perakendeciler Federasyonu üyeleri ile kırmızı et sanayi alanındaki işletmelere ithal taze karkas dana eti satacak.

MALİYET YÜKSEK
İstekliler, Sakarya Kombina Müdürlüğü'ne müracaat edecek. İthal taze karkas dana etinin peşin fiyatı KDV hariç 22 lira olacak. ESK'nın bu kararı üretici ve sanayici tarafından ise farklı yorumlandı. Sanayici et satışının fiyat artışını frenleyeceğini belirtirken, üretici ise kalıcı indirim için maliyetlerin azaltılmasını istiyor.

Etçii Başkanı Mehmet Emin Arslan:
ESK'nın piyasaya vereceği et, fiyatların artışını durduracak. Kalıcı indirim için ithalat serbestleştirilmeli. 'de asıl sorun, et verimi yüksek hayvan sayısının azlığı. Et cinsi hayvancılığa teşvik verilmesi gerekiyor.

Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Bülent Tunç:
Piyasaya 22 liradan toptan ithal et verilmesini besiciler endişeyle karşılıyor. Çünkü maliyetler yüksek. Biz bu fiyattan ürün veremeyiz. Girdi maliyetleri 5-6 lira inerse biz de 22 liradan toptan et verebiliriz. Ayrıca bu fiyatlardan et verilse de nihai tüketiciye bu indirimin yansıtılmayacağına inanıyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ESK’nın ithal et satışı fiyat artışını frenle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN