KOBİ’lere tahkim hizmeti İTOTAM’la geliyor

Giriş Tarihi: 16.7.2016
KOBİ’lere tahkim hizmeti İTOTAM’la geliyor

İTO bünyesinde kurulan Tahkim Merkezi, KOBİ’lerin uyuşmazlıklarını 3 ayda çözecek. Merkez, 200 bin TL’ye kadar olan davalara bakacak

Yıllarca yurtdışındaki tahkim merkezlerine giden küçük şirketler, artık 'de kurulan ve uluslararası nitelik taşıyan benzer kurumlarda hakkını arıyor. Bir davanın yıllarca sürdüğü 'de 3 ay gibi kısa bir sürede karar alabilen tahkim merkezlerinin varlığı, ticari hayatı da kolaylaştırıyor. Uluslararası tahkim merkezlerine ödenen para nedeniyle bugüne kadar sadece büyük firmaların kullanabildiği bu yöntem İTO Tahkim Merkezi ile (İTOTAM) küçük ve orta ölçekli şirketlere açıldı.

200 BİN TL'DEN DÜŞÜK
İTOTAM, 200 bin liraya kadar olan uyuşmazlıkların üç ayda çözümlenmesini sağlıyor. Yeni kurallar sayesinde yargılama sürecini kısalttıklarını ve giderleri düşürdüklerini belirten İTO Başkanı İbrahim Çağlar, "Ticari uyuşmazlıklar, iş mahkemelerinde yıllarca çözüm beklerken, İTOTAM'a 2014'te getirdiğimiz kurallarla uyuşmazlıkları en geç üç ayda çözüyoruz. Artık KOBİ'lerimiz sözleşmelerine ticari bir uyuşmazlık yaşanması halinde İTOTAM'ın yetkili olduğunu yazarlarsa, uyuşmazlık halinde sorunları hem hızlı hem de daha düşük maliyetle çözümlenecek" dedi.

TAHKİM NEDİR?
Tahkim, ticari uyuşmazlıkların hızlı ve etkin şekilde çözümünde yaygın olarak başvurulan bir yöntem. Usule yönelik formalitelerin en aza indirilmesi süreci de hızlandırıyor. Tahkim, alanında uzman ve tanınmış hakemlerle çalışma imkânı veriyor. Dolayısıyla bir tacir, hangi alanda iş yapıyorsa, uyuşmazlığının çözümünü o alana hakim olduğuna inandığı kişilere emanet edebiliyor. En adil çözümün ortaya çıkması sağlanıyor.

İLK MERKEZ 1979'DA KURULMUŞTU
Tahkim denince akla büyük ticari uyuşmazlıkların geldiğine dikkat çeken Çağlar, "Tahkimin sadece büyük şirketlerin tercih edeceği bir çözüm yolu olarak algılanması çok yanlış. Biz bu yanlışı düzeltmek istiyoruz ve bütün KOBİ'lerimizi tahkimden yararlanmaya davet ediyoruz" diye konuştu. 'nin ilk tahkim merkezini 1979'da İTO'nun kurduğunu hatırlatan Çağlar, "2014'te yeni kurallar getirip, merkezimizi yeniledik. İTOTAM hem kuruluş hem de işleyiş açısından bağımsızdır. İTO Yönetim Kurulu'ndan da bağımsızdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOBİ’lere tahkim hizmeti İTOTAM’la geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN