Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahte reçeteye savaş açtı

Sosyal güvenlikte usulsüz uygulamalara karşı savaş açan Çalışma Bakanlığı, e-reçeteleri mercek altına aldı. Sahte sigorta yapan personel hakkında da inceleme başlatıldı

Giriş Tarihi: 16.7.2016
Sahte reçeteye savaş açtı
Hükümet, çalışma hayatı ve sosyal güvenlikteki usulsüz uygulamalara karşı savaş açtı. Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişleri yaptıkları denetimlerde yaklaşık 273 milyon liralık usulsüz işlem ortaya çıkardı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, 6 koldan denetimleri sıklaştırdıkları mesajını verdi.

USULSÜZ SİGORTA:
4B kapsamındaki sigortalılara haksız hizmet kazandıran ve buna aracılık eden, karşılığında sahte işyerinden sigorta yak kurumu dolandıran personel hakkında işlem başlatıldı.

E-REÇETE'YE MERCEK:
Elektronik reçetenin kurum tarafından karşılanması için muayene kaydı gerek. Muayene kaydı olmayan hastalara ait e-reçeteler ödenmiyor. Kişinin hizmeti sunucusuna müracaatı sırasında biyometrik verinin kurum veri tabanına kaydı zorunlu olacak.

İLAÇTA SAHTECİLİK:
Bu konudaki ihbarlar Teftiş Kurulu Başkanlığı'na iletiliyor. Gerekirse soruşturma açılıyor. Risk analizleri yapılıyor. Bunun sonucunda riskli görülen alanlarda gerekli tedbirler alınarak suiistimallere karşı sistematik çalışma yürütülüyor.

ACİL GİRİŞE TAKİP:
Sağlık kurumlarında nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, evlenme cüzdanı, pasaport veya verilmiş ise kurum kartı ile kimlik tespiti yapılması gerekiyor. Kimlik tespiti, biyometrik kayıt işlemi veya doğrulama işlemleri sıkı takip altına alınıyor. Bu işlemleri usulüne uygun yapmayarak kurumun zarara uğramasına sebebiyet veren hizmet sunucularından ödenen tutar geri alınacak.

YARDIMA İNCELEME:
Sosyal güvenlik kapsamındaki kişilerin, kendi adına bir başkasının sağlık hizmeti alması yasak. Bu fiilleri işleyenlerden, kurumun uğradığı zararın iki katı yasal faiziyle birlikte müştereken ve müteselsilen tahsil ediliyor.

KAYITDIŞIYLA MÜCADELE:
Kayıtdışı istihdamla mücadele hizmet kalitesinin artırılması, veri-bilgi paylaşımı, denetim sisteminin etkinliğinin artırılması, teşvik uygulamaları ve bilgilendirme çalışmaları şeklinde 5 koldan yürütülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahte reçeteye savaş açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN