Varlık barışından vazgeçilmiyor

Giriş Tarihi: 16.7.2016
Varlık barışından vazgeçilmiyor
Hükümet, dünyada kendine güvenli liman arayan milyarlarca doları Türkiye'ye çekmeye yönelik varlık barışı düzenlemesinden geri adım atmayacak. Varlık barışına ilişkin düzenleme müstakil yasa olarak gelecek hafta yeniden Meclis'e getirilecek. Muhalefetin kara , terörün finansmanı gibi iddialarına karşılık soru işaretlerinin ortadan kaldırılması için gayri resmi bir bilgilendirme yapılması planlanıyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, tasarının , Fransa, Endonezya gibi ülkeler tarafından yakın zamanda yapılan düzenlemelere benzediğini belirterek, "Başta OECD FAFT olmak üzere, Uluslararası bütün anlaşmalarımıza, kurallara uygun bir düzenleme yaptık. Endişe edecek bir husus yok" dedi. Bakan Ağbal, Endonezya'nın birkaç hafta önce düzenleme yaptığını, ABD'nin ise daha önceki yıllardaki uygulamasından 346 milyar dolar kaynak sağladığını belirtti.

PARA KULLANIMI ESNEK
Önceki düzenlemelerden farklı olarak varlığını getiren kişilerin larını daha sonra istediği gibi kullanabilmesine imkân tanındığını hatta yurtdışına gönderebileceklerini belirtti. Maliye Bakanı, suçla ilgili her türlü konuda haklarının ve yükümlülüklerinin saklı olduğunun altını çizdi. Muhalefetin itiraz ettiği konulardan olan "sorgulamama" düzenlemesinin, bir önceki düzenlemeye göre daha katı olduğunu belirten Ağbal, "Mali suçlar bakımından banka kayıtlarında bir durum varsa, başka şeyler varsa zaten banka o işlemi başlatmak zorunda" dedi.

BEYAN SUÇ TEŞKİL ETMEZ
Hükümet, varlık barışına ilişkin endişelerin giderilmesi için 5 başlıkta vurgu yapacak:
* Evrensel hukuka göre kişinin suç işlediğine dair bulgu yoksa parasal bildirimden dolayı soruşturma açılamaz.
* Türk Ceza Kanunu kapsamında suçtan elde edilen gelirlere yönelik bir koruma söz konusu değil. Kanunların öngörmediği bir koruma söz konusu değil.
* Çantayla gelen para gümrükte beyan edilecek.
* Beyan için yasal güvence verilmesi kara para aklanacağı anlamına gelmez.
* Bir kişi hakkında suçtan gelir elde ettiğine yönelik bilgi, bulgu, belge varsa soruşturma açılır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Varlık barışından vazgeçilmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN