Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darbeye rağmen güven yerinde

FETÖ’cü darbe girişimine rağmen Türk bankaları yurtdışından rahatlıkla borçlanıyor. Eximbank ve ABank dün gerçekleştirdikleri sendikasyon anlaşması ile 1 milyar a yakın bir miktarda borçlandı

Giriş Tarihi: 22.7.2016
Darbeye rağmen güven yerinde
F ETÖ'cü teröristler tarafından başlatılan darbe kalkışmasının bastırılmasıyla güven yerine geldi. Dün iki banka 1 milyar a yakın miktarda borçlanma gerçekleştirdi. Türk Eximbank yaklaşık 400 milyon tutarında sendikasyon kredisi sağladı. ABank ise 12 ülkeden 18 bankanın katılımıyla, 225 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi temin etti. Türk Eximbank yaptığı açıklamada, 372.7 milyon ve 30 milyon dolarlık sendikasyon kredisinin bir ve iki yıl vadeli dilimler halinde sağlandığını belirtti. İşlemin faiz oranı bir yıl vade için Euribor/ Libor artı 75 baz puan olarak, iki yıl vade için Euribor/Libor artı 125 baz puan olarak gerçekleşti. Açıklamaya göre, 18 bankanın katılımı ile sağlanan kredi ile Türk Eximbank, 18 Temmuz'da vadesi dolmuş olan işlemi yüzde 145 oranında yenilemiş oldu. Gerçekleşen bu işlemle birlikte, Türk Eximbank'ın sendikasyon kredisi borç stoku 1.2 milyar euroya ulaştı.

GÜVENİN GÖSTERGESİ
ABank ise 12 ülkeden 110 milyon dolar ve 103.75 milyon euro olmak üzere iki döviz cinsinden sağlanan kredinin fiyatı dolar dilimi için Libor+ yüzde 1.40, euro dilimi için ise Euribor+ yüzde 1.30 olarak gerçekleşti. Temin edilen bu kredinin, hem ABank'a hem de Türk bankacılık sektörüne duyulan güvenin önemli bir göstergesi olduğunu belirten ABank Genel Müdürü Müge Öner, bu kaynak ile ülke ekonomisinin büyümesine katkı sağlamaya devam edeceklerini vurguladı. Konuyla ilgili açıklama yapan ABank Uluslararası Finansal Kurum lar Genel Müdür Yardımcısı Şakir Sömek ise krediye 12 ülkeden 18 bankanın katıldığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti: "İşlemin geniş bir coğrafi yelpazede gerçekleşmesi ve ülke çeşitliliği bankamızın farklı coğrafyalarda güçlü muhabirlik ilişkileri sürdürdüğünü teyit eder niteliktedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbeye rağmen güven yerinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN