Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ak Yatırım’dan kara propaganda

, darbe girişimine karşı ‘tek yürek’ olurken, Ak Yatırım yayımladığı raporla skandala imza attı. Olayın arkasında Erdoğan’ın olabileceğine dair yorumda bulunan şirketle ilgili SPK inceleme başlattı

Giriş Tarihi: 24.7.2016
Ak Yatırım’dan kara propaganda
15 Temmuz'daki FETÖ'cülerin darbe teşebbüsünün ardından ekonomi kurumları milli mücadeleye girişip, yurtdışındaki müşterilerine 'de teröristlerin masum insanları öldürdüğünü ancak ülkede kontrolün sağlandığını ve ekonomide işlerin normalleşeceğini anlatırken, Akbank'ın iştiraki Ak Yatırım adeta ekonomiye suikast düzenledi. Şirketin, hain darbe girişimi sonrasında Türk ekonomisinde yaratılmaya çalışılan algıyı 'kara propaganda'yla bozmaya çalıştığı ortaya çıktı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) şirketle ilgili inceleme başlatırken, Cumhuriyet Savcılığı'na da suç duyurusunda bulunacak.

941 YATIRIMCIYA E-POSTA
Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) raporuna göre, Ak Yatırım, darbe girişiminin ardından ilk iş günü (pazartesi) sabah saatlerinde 371'i yabancı toplam 941 kişilik yatırımcıya e-posta gönderdi. '-Cuma Geceki Korku Filmi Sonrası İşbaşı' başlıklı notta 'Darbe girişiminin arkasında kim vardı?' başlıklı bir bölüm açıldı. Siyasi analizler yapan Ak Yatırım, 15 Temmuz gecesi darbe teşebbüsünü engellemek için tankların önüne yatan insanları, bütün medya kuruluşları hatta muhalefet partilerinin birlik-beraberlik içine girdiğini görmezden gelerek, yatırımcılarına bu işin arkasında devletin olduğuna dair subjektif yorumlarda bulundu. Şirket, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın darbe girişiminden haberdar olduğu, orduyu muhaliflerden temizlemek ve ülkedeki etkinliğini güçlendirmek için bunu kullandığını ima edecek kadar alçaldı. Ak Yatırım'ın FETÖ'nün darbe girişimini yatırımcılara "Bir iddia da bu" mantığıyla vermesi de dikkatten kaçmadı.

SPK'YA ENSELENDİLER
SPK, bir ihbar üzerine Ak Yatırım'ın e-postasından haberdar olunca inceleme başlattı. Ak Yatırım öğle saatlerinde yatırımcılara gönderdiği 'özel rapor'da siyasi içeriklerin olduğu bölümü çıkararak revize ettiğini bildirdi.

KOMİK SAVUNMA!
Olayın nasıl gerçekleştiğini inceleyen SPK, şirketle görüşme yaptı. Ak Yatırım'ın komik savunması da SPK raporuna yansıdı. Şirket, önce yatırımcılara geçtikleri notun kendi görüşleri olmadığını, üçüncü kişilerin ve medyanın görüşünü yansıttığını iddia etti. Daha sonra İngilizce hazırlanan notların yurtdışında düzenlendiği (edit edildiği), bunu yapan editörün de sağlık sorunları nedeniyle düzenlemeyi geciktirdiği, nihai hali okunmadan yatırımcıya gönderildiğini öne sürdü.

LİSANSI BİLE İPTAL EDİLEBİLİR
SPK'nın Yatırım Hizmetleri Tebliği'nin 48'inci maddesi çerçevesinde şirketle ilgili başlatılan inceleme sürüyor. Söz konusu maddede yatırımcıların karar almalarını etkileyen, aldatıcı, yanıltıcı, gerçek dışı ve sübjektif ifadelere yer verilemeyeceği belirtiliyor. SPK, konuyla ilgili Ak Yatırım'ın da sorumluluğu olduğu tespitinde bulundu. Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulacak. Aracı kuruma cezai işlem uygulanması da gündemde. Uzmanlar, FETÖ'cü darbe girişimini doğrudan ya da dolaylı savunan sempatizanlara karşı daha sert müeyyidelerin de uygulanabileceğini belirterek, aracı kurumun lisans iptalinin de gündeme gelebileceğini vurguluyor.

DİLEK GÜNGÖR
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ak Yatırım’dan kara propaganda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN