cazibesini kaybetmedi

Giriş Tarihi: 24.7.2016
Türkiye cazibesini kaybetmedi

FETÖ’nün darbe girişimiyle sarsılan ama yıkılmayan piyasalar dimdik ayakta kaldı. Makro ekonomik temelleri sağlam olan ’nin pozitif ayrışacağı ve tekrar yabancıların ilgi odağı haline geleceği belirtildi

FETÖ'nün darbe girişimini, Cumhurbaşkanı'nın başkomutanlığında sokakta geri püskürten , darbecilerin küreselyerel işbirlikçilerine rağmen, sağlam makro ekonomik temelleri ile cazibesini korumayı sürdürüyor. S&P'nin, FETÖ'nün değirmenine su taşımak istercisine bir panikle gerçekleştirdiği not indirimine rağmen "yıkılmayan" piyasaları tekrar ön plana çıkacak.

POZİTİF AYRIŞACAĞIZ
İş Yatırım tarafından yayınlanan notta, " ile ilgili görüşümüzde bir değişiklik yok" denirken, geçen hafta yaşanan fiyat hareketlerinin çok önemli bir yatırım fırsatı yarattığının altı çizildi. Bu görüşün arkasında üç temel gerekçe olduğu belirtilerek, "Politik şokların Türkiye ekonomisi üzerindeki etkisi sınırlı ve geçici oluyor. Büyümenin dünya genelinde düştüğü bir ortamda Türkiye'nin pozitif ayrışmasını bekliyoruz. Faiz oranlarının ve emtia fiyatlarının düştüğü bir ortam Türkiye'yi olumlu etkiliyor" denildi.

YABANCI İLGİSİ ARTACAK
Karamsarlığın kalıcı olmadığının altını çizen ALB Forex Araştırma Uzmanı Rıdvan Baştürk ise, "Düşük küresel büyüme ve deflasyonist bir dünyada reel büyüme gösteren diğer ekonomiler gibi Türkiye de tekrar ön plana çıkacak. TL cinsi varlıklara olan yabancı ilgisi tekrar artacak" dedi.

BORSADA BÜYÜK FIRSAT
Türkiye'nin tarihinin en kapsamlı saldırısına maruz kaldığı geçen hafta, Borsa İstanbul'da endeks yüzde 13.39 düştü. Şirketlerin toplam piyasa değeri 76.6 milyar lira azalarak 531.7 milyar liraya indi. Kendi ligindeki ülkelere göre yüzde 38 iskontolu olan Borsa İstanbul'da fiyatlar dolar bazında 7 yılın en düşük seviyesine geriledi. Fiyatlardaki düşüşle birlikte, SPK'nın desteğiyle de, 25 şirket kendi hissesini geri almaya karar verdi.

PARA ÇIKIŞI YAŞANMADI
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, darbe teşebbüsünün ardından Türkiye'den para çıkışı olmadığını, tam tersi yeni yatırım haberleri geldiğini dile getirdi. Canikli, "Lübnan orijinli Odeabank, sermayesini 1 milyar lira artırmak için BDDK'ya başvurdu, kabul ettik. Yakında getirecek" diye konuştu. Ekonomide kalıcı bir tahribat yaşanmayacağını belirten Canikli, S&P'nin kararı ile ilgili olarak, "3 gün içinde not indirmek demek, darbe teşebbüsüne destek vermek demektir. S&P suçüstü yakalandı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye cazibesini kaybetmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN