Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Borsa dünyanın en hızlı yükselen borsası oldu

Türk hisse senetleri piyasası, darbe girişimi sonrası geçen haftaki sert düşüşün ardından doğan iskontolu fiyatlardan alım fırsatının ve global risk iştahının desteğiyle yüzde 3'ün üzerinde alıcılı seyrediyor. Bloomberg, Borsa 'un bugün dünyada en çok yükselen endeks olduğu bilgisini geçti.

Giriş Tarihi: 25.7.2016 15:21 Güncelleme Tarihi: 25.7.2016 15:43
Borsa İstanbul dünyanın en hızlı yükselen borsası oldu

Reuters'ın haberine göre, BIST-100 endeksi geçen hafta boyunca darbe girişimi, sonrasında ilan edilen OHAL ve kredi derecelendirme kuruluşlarının açıklamalarıyla sert gerilemiş; endekste haftalık kayıp yüzde 13'i geçmişti.

TL DOLAR KARŞISINDA EN İYİ PARA BİRİMİ

Bloomberg, Türk Lirası'ndaki dolar karşısındaki değerlenmenin Bloomberg endeksi tarafından izlenen 24 gelişen ülke birimi arasında da en iyisi olduğuna işaret etti.

Endeks saat 14:00 itibariyle yüzde 3.08 yükselişle 73,945 puanda seyrediyor. Alımlar endeksin geneline yayılırken; bankacılık endeksi yüzde 3.08, sınai endeks ise yüzde 3.15 artıda.

Turkish Yatırım Araştırma Bölüm Başkanı Baki Atılal, "Geçen hafta sonu itibariyle MSCI tüm dünya endeksinin Brexit sonrası tüm kayıpları koyması ve bizim önümüzdeki 12 ay için beklenen iskonto oranımızın tarihi düşük seviyelere gelmesi ile alım yönünde fırsat yaratması risk iştahının artmasına imkan sağlamakta" dedi ve ekledi:

"Yurtiçi gündemin görece sakin konumu ve bu hafta ne Fed ne de BOJ'dan piyasaların risk iştahını azaltacak bir beklentiye sahip olunmaması bu görünümü desteklemekte. İşlem hacminin yaklaşık 2 milyar TL seviyesinde olması da alımların gücüne işaret ediyor."

Atılal, kısa vadede global risk iştahında keskin bir bozulma olmaması, içeride de haber akışı ve gündemin sakinleşmeye devam etmesinin mevcut toparlanma ve tepki çabasının daha güçlenmesine neden olacağını söyledi.

Türkiye CDS'leri ve 10 yıllık tahvil faizinin de risk iştahında toparlanmaya işaret ettiğini belirten Atılal, bunda hükümetin ekonominin ivmelenmesi için açıkladığı ve açıklayacağı tedbirlerin ana etmenler olarak dikkat çektiğini söyledi.

MALİ DİSİPLİNDEN TAVİZ YOK

Darbe girişiminin ardından, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci başta olmak üzere hükümet yetkilileri arka arkaya, mali disiplinden taviz verilmeyeceği ve reformların uygulanmaya devam edileceği yönünde mesajlar vermişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borsa İstanbul dünyanın en hızlı yükselen borsası oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN