Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez'den yeni hamle

Merkez Bankası, reeskont kredisi limitini 17 milyar dolarından 20 milyar dolara yükselttiğini duyurdu.

Giriş Tarihi: 25.7.2016 10:27
Merkez'den yeni hamle

Merkez Bankası (TCMB) reeskont kredisi imkanının kullanımının yaygınlaştırılması ve rezervlerine bu yolla sağlanacak katkının artırılması amacıyla reeskont kredi limitini 17 milyar dolardan 20 milyar dolara yükseltti.

TCMB'den yapılan açıklamaya göre şu ifadeler yer verildi:

"Bankamız tarafından sağlanan reeskont kredisi imkanının kullanımının yaygınlaştırılması ve Bankamız döviz rezervlerine bu yolla sağlanacak katkının artırılması amacıyla aşağıdaki düzenlemeler yapılmıştır:

Reeskont kredisi limiti 17 milyar dolarından 20 milyar ABD dolarına yükseltilmiştir. Bu tutarın 17 milyar ABD dolarlık bölümü Türk Eximbank'a, 3 milyar ABD dolarlık bölümü ise ticari bankalara tahsis edilmiştir.

Toplam kredi limitindeki artışa bağlı olarak firma bazında kredi limitleri; Dış Sermaye Şirketleri için 300 milyon ABD dolarından 400 milyon ABD dolarına, diğer firmalar için 250 milyon ABD dolarından 350 milyon ABD dolarına yükseltilmiştir.
Limit artışları çerçevesinde Bankamızın reeskont kredisi imkânının daha fazla kullanılacağı ve döviz rezervlerine katkının artış göstereceği öngörülmektedir."

REESKONT KREDİSİ NEDİR?

Reeskont kredisi, bir banka tarafından iskonto edilmiş bir borç senedinin bir merkez bankası tarafından yeniden iskonto edilmesi karşılığında verilen kredidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez'den yeni hamle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN