Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Moody’s’den olumsuz karar beklenmiyor

Darbe girişiminden hemen sonra ’yi not düşürmekle tehdit eden Moody’s’in geri adım atacağı belirtiliyor. Yatırım Destek Ajansı Başkanı Ermut, olumsuz bir karar alınmayacağını belirtti

Giriş Tarihi: 25.7.2016
Moody’s’den olumsuz karar beklenmiyor
Darbe girişiminin hemen ardından alelacele 'nin notunu 'çöp' seviyesine düşürebileceğinin açıklamasını yapan ve büyük tepki toplayan kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in geri adım atacağı belirtiliyor. Sıfırcı Hoca' olarak bilinen kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 'nin "Baa3" ile yatırım yapılabilir seviyedeki kredi notunu izlemeye aldığını açıklamıştı. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, "Moody's'in ülkemizin kredi notuyla ilgili olumsuz bir karar almayacağını düşünmekteyim" dedi. " zaten hak ettiği puanın altında" diyen Ermut, darbe girişiminin ekonomi üzerinde muhtemel olumsuz etkilerinin gerçekleşmeyeceğinin anlaşılmasıyla kredi notunda bir değişiklik beklemediklerini belirtti.

DAHA DA GÜÇLENDİK
Ermut, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz gecesindeki darbe girişiminin ardından, 2014 Nisan ayında Türkiye ekonomisine ilişkin birtakım kırılganlıklardan bahsettiğini ifade eden Ermut, "O günden sonra Moody's'in belirtmiş olduğu kırılganlıklar noktasında Türkiye, daha güçlü bir konuma ulaştı" diye konuştu.

21 MİLYAR $'LIK YATIRIM
Türkiye'nin, G20 ve OECD ülkeleri arasında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'sı (GSY H) en hızlı büyüyen ülkelerden biri olduğuna işaret eden Ermut, şunları söyledi: "Ülkemizi güvenli bir yatırım limanı olarak gören uluslararası doğrudan yatırımcılar, 2015'in başından bu yana yaklaşık 21 milyar dolarlık yatırım yapmışlardır. Bu yatırımın, 13 milyar dolardan fazlası ülkemizde üretilen ürün ve hizmetleri artıracak şekilde sermaye girişi olarak yapılmıştır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moody’s’den olumsuz karar beklenmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN