Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatandaş a da müdahale etti

Elindeki i satıp TL’ye geçen hane halklarının, son 10 günlük sürede bozdurduğu tutarı 10 milyar dolara dayandı

Giriş Tarihi: 26.7.2016 15:59 Güncelleme Tarihi: 26.7.2016 16:38
Vatandaş dolara da müdahale etti

FETÖ'nün darbe kalkışmasını meydanlarda püskürten vatandaş, Türk Lirasına da sahip çıkmaya devam ediyor. Standart& Poor's'un siyasi bir karar olarak verdiği not düşüşü sonrasında 3.09 liraya kadar çıkan daki tırmanış, adeta vatandaştan döndü. 15 Temmuz'dan bu yana bozdurulan miktarı 10 milyar dolara yaklaştı. Dolar dün 3.03 liraya kadar indi.

MERKEZ'İN ALDIĞI TEDBİRLER YOL GÖSTERDİ

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Genel Sekreteri Osman Akyüz de bankaların temel makro göstergelerinde herhangi bir bozulmanın olmadığını, kredi iştahının sürdüğünü söyledi. Bankacılık sisteminin normal çalışmasına devam ettiğine işaret eden Osman Akyüz, mevduatında normal seyrinde ilerlediğini ifade etti. Merkez Bankası'nın aldığı tedbirlere bankaların çok ihtiyacı olmadığını belirten Akyüz, " zaman ihtiyaç duyulmuş olabilir, ancak bankalar kendi imkanlarıyla devam ediyorlar" dedi.

2 GÜNDE 600 MİLYON DOLAR

Katılım bankalarında fonların ağırlıklı kesiminin döviz olduğunu belirten Akyüz, "Döviz arttığında müşteriler fiyattan yararlanmak için TL'ye dönerler. Bu davranış da doların çok artmasını engelledi" dedi. Akyüz, katılım bankalarında 15-19 Temmuz tarihleri arasında yaklaşık 600 milyon dolarlık bir rakamın TL'ye döndüğü öngörüsünde bulundu. Bir bankanın döviz masası işlemcisi de hızı azalsa da yeni satışların sürdüğünü ve 15-25 Temmuz'da satışların 10 milyar dolar seviyesine yaklaştığını bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaş dolara da müdahale etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN