Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darbe teşebbüsüne meydan okudu

FETÖ’nün saldırısına rağmen faiz indirimine devam eden Merkez Bankası enflasyon hedefini de değiştirmedi. Başkan Çetinkaya, “Büyümeye devam” dedi

Giriş Tarihi: 27.7.2016
Darbe teşebbüsüne meydan okudu
FETÖ'nün halk tarafından püskürtülen 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından, 17 Temmuz'da aldığı tedbirlerle piyasalara 'güven' mesajı veren, 19 Temmuz'daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında ise faiz indirimine devam ederek geri adım atma- yan Merkez Bankası, darbecilerin 'ekonomi' üzerinden kriz algısı oyununu dün bir kez daha bozdu. Yılın üçüncü enflasyon raporunu açıklayan Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, yüzde 7.5 olan enflasyon tahminini değiştirmediklerini belirtirken, ekonomisinin büyümeye devam ettiğinin altını çizdi.

RİSK YOK, B PLANI HAZIR
15 Temmuz darbe girişimine karşı gereken tüm önlemleri aldıklarının altını çizen Çetinkaya, "Risk yok, B planımız hazır. ekonomisi büyümeye devam ediyor" dedi. Merkez Bankası'nın da tüm kurumlar gibi gerekli tedbirleri çalıştığını vurgulayan Çetinkaya, "BDDK, SPK, Hazine Müsteşarlığı'ndan Bankalar Birliği'ne kadar çok yoğun ve yakın bir temasla tedbir alındı. İhtiyaç olursa, her türlü tedbiri almaya hazırız" diye konuştu.

BÜYÜME EĞİLİMİ KORUNUYOR
Darbe girişiminin etkisinin en erken gözlenebileceği yerin ödeme sistemi hareketi olduğunun altını çizen Çetinkaya, dikkat çekici sorunla ya da güven kanalında erozyona işaret eden hiçbir şeyle karşılaşmadıklarını ifade etti. Çetinkaya, yaşanan darbe girişimine rağmen, Türkiye'nin ılımlı ve istikrarlı büyüme eğilimini koruduğunu söyledi. Çetinkaya ayrıca yabancı yatırımcılarda bir tedirginlik olmadığını kaydetti.

VATANDAŞ DESTEK VERDİ
Darbe girişimi sonrası vatandaşların 8 milyar dolarlık bozdurup bankaya yatırmasını değerlendiren Çetinkaya, "Yerleşikler ve hane halkının döviz satarak dengeleyici hareket ettiklerini gördük. Merkez Bankası olarak nisandan bu yana döviz satışı yapmadık. Gelen talebi yurt içi yerleşikler karşılıyor. En önemli unsur şudur, bu belli bir güvene işaret eder ve yerleşiklerin attıkları adımların piyasada dengeleyici rol oynaması yaşanan olaylara güven kanalında toplumun verdiği somut ve olumlu tepkidir" dedi.

S&P ACELE BİR KARAR ALDI
Kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin not indirimi ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Çetinkaya, "Yaşadığımız olayın etkilerinin anlaşılabilmesi için yeterli zamanın geçmesi, verinin ve gözlemin oluşması gerekir. Kararı aceleci buluyoruz. Ağustos ayındaki değerlendirmelere ilişkin beklenti olumlu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbe teşebbüsüne meydan okudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN