Gıdada aracı kalkıyor

Gıda fiyatlarını speküle eden aracıları devreden çıkaracak ve tekelleşmeyi önleyecek yönetmelik yayımlandı. Esnafın üreticiden doğrudan alışveriş yapmasının önünü açan hamleyle et ve süt ürünlerinin fiyatı % 10 ucuzlayacak

Giriş Tarihi: 27.7.2016
Gıdada aracı kalkıyor
Gıda fiyatlarının aşırı yükselmesine neden olan aracılar devreden çıkarılıyor. Artık üreticiler doğrudan tüketiciye satış yapabilecek. Bu sayede et, süt ve su ürünlerinin fiyatları en az yüzde 10 ucuzlayacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, 'Gıda İşletmeleri'nde Yerel, Marjinal ve Sınırlı Faaliyetlerin Düzenlenmesine Dair Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre işletmeler tedarik ettiği gıdayı son tüketiciye arz edebilecek, işleyebilecek, muameleye tabi tutarak depolayabilecek. Şimdilik sınırlı alandaki ürünün ticaretini kapsayan yönetmeliğin kapsamı genişletilecek.

FİYATI YÜZDE 10 DÜŞÜRÜR
Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu Başkanı Şemsi Kopuz, söz konusu yönetmelikle devletin iradesini ortaya koyduğunu söyledi. Kopuz, "Yönetmelik, ülkemizin zor günlerden geçtiği böyle bir süreçte aracıların fiyat yükseltme hamleleri ve spekülasyonların önüne geçti" dedi. Kopuz, bunun raf fiyatlarına yüzde 10 düşüş olarak yansıyacağını kaydetti.

SON TÜKETİCİ ŞARTI
Yönetmelikle perakende ticaret yapan işletmelerin birbirlerinden sınırlı da olsa alışveriş yapmalarının önü açıldı. Buna göre hayvansal gıdaların, perakendeci tarafından başka bir gıda işletmesine arzı, bu gıda işletmesinin de son tüketiciye satış yapan perakendeci olması şartıyla hayata geçti. Et ve süt ürünlerinin ticaretinde 50 kilometrelik alan esas alınacak. Et ve et ürünleri için perakendecinin diğer perakendeciye yapabileceği toplam arz ise haftalık 2 bin 500 kilogramı, süt ve süt ürünleri için de 500 kilogramı aşamayacak. Kasaplar kurum yemekhanelerine, lokanta, dönerci, kebapçı gibi diğer perakendecilere et satışı yapabilecek.

TEKEL ORTADAN KALKAR
Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, yönetmelik öncesi 8-10 işletmenin tekelinde olan et satışının yeni yönetmelikle birlikte tekelden kurtulduğunu söyledi. Yalçındağ, "Artık kasap büyük firmaların belirlediği fiyatlardan değil, kendi cebine en uygun işletmeden et alabilecek. Bu da fiyatlara olumlu yansıyacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gıdada aracı kalkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN