Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracatçı, darbe girişimini hasarsız atlattı

Giriş Tarihi: 27.7.2016 11:49
İhracatçı, darbe girişimini hasarsız atlattı

Darbe girişimi ’nin ihracatını beklenenin aksine olumlu etkiledi. Geçen hafta ihracatta ve yeni ihracat siparişlerinde ciddi artış görüldü. Sanayiciler girişimin bastırılmasının ’ye olan güveni artırdığını savunuyor.

15 Temmuz gecesi gerçekleşen darbe girişimi sonrası piyasalar çalkantılı bir süreç geçirirken, reel sektör bu süreçten en az kayıpla çıkmayı başardı. Özellikle ihracatçıların gösterdiği performans dikkat çekti. Girişimin gerçekleşmesinin sonraki hafta 2.4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Bu bir önceki haftaya göre yüzde 16'lık artışa işaret ediyor. Bayram sonrası haftalarda verilerde ciddi sapmalar olabiliyor. Bir önceki yılın bayramdan sonraki ikinci haftasında da 2.4 milyar dolarlıkihracat yapılmış. Başka bir deyişle darbe girişimi sonrası geçen yılki seviyeler korunmuş oldu. İşlerin rayında gitmesi sadece mevcut işlerle de sınırlı kalmadı. Dünya'dan Mehmet Filoğlu'nun haberine göre ihracatçılardan alınan bilgilere göre siparişlerde de bir azalma meydana gelmedi. Hatta tam tersi hazır giyim başta olmak üzere büyük oranda sipariş artışı gerçekleştiği belirtildi.

SİPARİŞLER PATLADI

Darbe girişimi sonrası yurtdışı alıcıların en büyük endişesi siparişlerin zamanında teslim edilip edilemeyeceği oldu. Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Şeref Fayat, girişimin hemen ardından teslimatın aksayıp aksamayacağı konusunda soru işaretleri olduğunu ancak alıcılara bu konuda güven verdiklerini söyledi. Pazartesi günü iş başı yaparak yurtdışı muhataplarını şaşırttıklarını belirten Fayat, "Tesadüf de olabilir bilmiyorum ama darbe girişimi sonrası hafta daha önce görmediğimiz bir sipariş artışı oldu. Böyle bir ortamda dahi sevkiyat yapabildiğimizi görmeleri bize olan güveni artırdı" dedi.

1-2 AYA İHRACATA YANSIYACAK

Kimya sektöründe de benzer bir süreç yaşanıyor. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Murat Akyüz, darbe girişiminin başarısız olmasının 'ye duyulan güveni artırdığını, 'nin yıkılmaz olduğu yönündeki inancın arttığını vurguladı. Geçen hafta siparişlerde artış yaşandığını söyleyen Akyüz, bu artışın etkilerinin 1-2 ayda görüleceğini kaydetti. Akyüz bu çerçevede geçen hafta yaşanan ihracat artışının teknik sebeplerden kaynaklandığını, aylar öncesinde alınan siparişlerin bayram sonrası süreçte yüklenmesi sonucu gerçekleştiğini ifade etti.

İŞBİRLİKLERİ UZUN VADELİ

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv sektörünün geçen haftadaki ihracat performansının genel ihracatla paralel olduğunu aktardı. Şu anda üretimin ve ihracatın normal seyrinde sürdüğünü kaydeden Sabuncu, "Otomotiv sektörü uzun vadeli birlikteliklere dayanıyor. Son günlerde yaşadıklarımız ilişkilerimizi kolay kolay etkilemez. Net bilgim yok ama geçen hafta siparişlerde de bir düşüş yaşandığını zannetmiyorum" dedi. Sabuncu, ayrıca temmuz ayı ihracatlarının 9 günlük bayram tatiline rağmen geçen yılın üzerinde gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

ENDİŞELER GİDERİLECEK

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran ise işlerde olumlu-olumsuz bir sapma yaşanmadığını ancak yurtdışında ciddi bir endişe olduğunu ifade etti. Bu endişeleri gidermek için mikro ve makro düzeyde çalışmalar yapacaklarını duyuran Dalgakıran, "Biz firmamızdaki dış ticaret temsilcilerimizi yurtdışına göndererek, alıcıları Türkiye'de işlerin yolunda olduğuna ikna edeceğiz. Aynı şekilde STK'lar düzeyinde de Türkiye'ye yönelik endişelerin giderilmesine yönelik çalışmalar hız kazanacak. Sonuçta Türkiye'de ciddi bir sıkıntı yok ve bunun bilinmesini sağlayacağız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatçı, darbe girişimini hasarsız atlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN