Merkez Bankası’ndan 6 milyar TL’lik hamle

Giriş Tarihi: 28.7.2016
Merkez Bankası’ndan 6 milyar TL’lik hamle

Merkez Bankası, ekonomiye likidite kanalı ile destek vermek için önemli bir adım attı. Merkez’in bu hamlesiyle 6 milyar liralık teminat serbest kalacak

FETÖ'nün halk tarafından bastırılan darbe girişiminin ardından, faiz indirimine devam eden ve enflasyon tahminini değiştirmeyen Merkez Bankası, ekonomiye likidite kanalı ile destek vermek için bir hamle daha yaptı. Merkez Bankası, bankaların likidite yönetimini desteklemek amacıyla, Türk Lirası işlemler karşılığında TL ve yabancı cinsi teminatların fazla bulundurma/iskonto oranlarında tür ve vadeleri dikkate alınarak değişikliğe gitti. Söz konusu düzenleme ile yaklaşık 6 milyar lira tutarında teminatın serbest hale gelmesi öngörülüyor. Meksa Yatırım Araştırma Uzmanı Eren Can Ümüt, kararın yurtiçi TL likiditesini artırarak ekonomiye destek vermek amacı ile atılmış olumlu bir adım olduğunu söyledi.

EKONOMİYE DESTEK
Merkez Bankası'nın likidite düzenleyici önmeleri sürdürdüğüne dikkat çeken Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan, "Söz konusu önlem bankalararası piyasada likidite sıkışıklığı yaşanmaması ve TL likiditesini rahatlatmak adına son derece olumlu. Aynı zamanda kredi büyümesini de destekleyecek. Aktif likidite yönetiminin devam etmesi piyasaların yakın zamanda dengeye oturmasını da sağlayacak" dedi.

FED FAİZE DOKUNMADI
Merkez Bankası (Fed), faiz oranını değiştirmezken, yaptığı açıklamalarla eylül ayında bir artırımının masada olabileceği izlenimi yaratmaya çalıştı. Açıklamada, kısa vadeli görünümde risklerin azaldığına, istihdam piyasasının güçlü olduğuna vurgu yapıldı. Analistler Fed'in faiz artırım beklentilerini yükseltmek istediği görüşünde. Fed'in piyasalara etkisi sınırlı oldu. Dolar 3.020 TL'nin altına geriledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez Bankası’ndan 6 milyar TL’lik hamle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN