Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni bir seferberlik başlatıyoruz

FETÖ’nün darbe girişimi sonrası ile ilgili oluşturulan olumsuz algıyı düzeltmek için hükümet ve iş dünyası seferberlik başlattı. 13 STK, dünyayı dolaşarak “’de sorun yok” mesajı verecek

Giriş Tarihi: 28.7.2016
Yeni bir seferberlik başlatıyoruz
Hükümet ve sivil toplum kuruluşları, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) hain darbe girişimiyle 'nin imajına verdiği zararı düzeltmek için seferberlik ilan etti. 15 Temmuz sonrası her kurumun kendi inisiyatifiyle başlattığı yurtdışı girişimini tek merkezden yönetmek amacıyla dün Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin başkanlığında istişare toplantısı yapıldı. TOBB'dan MÜSİAD'a, TÜSİAD'dan DEİK ve TİM'e kadar tüm iş dünyası dernek ve kuruluşları 1.5 saatlik basına kapalı bir toplantı yaptı.

AĞUSTOSTA BAŞLAYACAK
Toplantıda, başta AB ve ABD ülkeleri olmak üzere dünyanın her yerinde işadamlarının 'yi anlatması kararlaştırıldı. "Güçlü Demokrasi, Güçlü Ekonomi, Hedef 2023" başlıklı toplantıda, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 'nin dünyada izleyeceği ekonomik yol haritası da konuşuldu. Hain girişimin ardından Türkiye'de ortaya çıkan birlik beraberlik havasının toplantıda da kendisini gösterdiğini söyleyen Bakan Zeybekci, "15 Temmuz demokrasiye, milli iradeye, insan özgürlüklerine, yatırım özgürlüğüne ve bu ülkede ayakta olan her şeye karşı yapılmış bir ihanettir" dedi. Dünyada ve yakın coğrafyamızdaki ülkelerde farklı anlamaların söz konusu olduğunu anlatan Zeybekci, "Milletin yazmış olduğu demokrasi destanının, tarihe sivil demokrasi devrimi olarak geçecek bu olayı anlatmakla ilgili bir ihtiyaç ortaya çıktı. Türkiye'nin ekonomiyle, yatırımla ilgili cazibesini artan bir şekilde devam ettirdiğini anlatmamız gerekiyor. Her türlü mecrayı kullanarak dünyada bir seferberlik başlatmayı kararlaştırdık" diye konuştu. Zeybekci, tüm dünyada Türkiye'yi anlatan çalışmaların ise ağustos başından itibaren başlayacağını vurguladı.

RUSYA İLE 24 KASIM ÖNCESİNE DÖNECEĞİZ
Nihat Zeybekci, Rusya ile ilişkilerin her alanda düzeleceğini ve ticaret hacminin uçak krizinin başladığı 24 Kasım öncesine geleceğini aktardı. Zeybekci, "Cumhurbaşkanımızla, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bir araya gelmesi resmi olarak teyit edildi. İlgili bakanlarla görüşmeler yaptık. Her konuda 24 Kasım 2015 öncesine dönmek ortak sloganımız oldu" dedi. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi de, Rusya ile yaşanan düzelme sonrası uçak krizi sonrası oluşan yüzde 20'lik ihracat düşüşünün geri alınacağını söyledi. Büyükekşi, dünkü toplantıda alınan kararların da Türkiye'yi dünyaya anlatmakta kendilerine hız kazandıracağını vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni bir seferberlik başlatıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN