Ekonomiye müjde paketi yüzleri güldürdü

Hükümet, temmuz ayında yatırımcıdan esnafa, çiftçiden KOBİ’ye kadar geniş bir kesimin yüzünü güldüren ekonomi paketini açıkladı. Piyasaları da canlandıracak paket kapsamında, taksi, dolmuş, otobüs, kamyon sahipleri Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödemeden araçlarını yenileyebilecek. Paketin ayrıntıları ise şöyle:

Giriş Tarihi: 30.7.2016
Ekonomiye müjde paketi yüzleri güldürdü
ÖTV ÖDEMEDEN ARAÇ YENİLENECEK: Aracını yenilemek isteyen başta taksici esnafı olmak üzere toplu taşıma aracı sahiplerine bu imkân tanınıyor. Aracını yenileyenden artık ÖTV alınmayacak. Bu düzenlemeden de taksi, şehiriçi toplu taşıma yapan dolmuş, minibüs, belediye ve halk otobüsü ile K1, K2 ve K3 belgesi olan kamyoncular yararlanacak. Bu düzenlemeden yıl başına kadar yapılan araç alımlarının faydalanması planlanıyor.
EMLAK VERGİSİ ALINMAYACAK: Yatırım teşvik belgesi kapsamındaki binalardan 5 yıl, arazilerden de teşvik süresi boyunca emlak vergisi alınmayacak. Doğal afetlerle, tutukluluk ve sabotaj gibi nedenler dolayısıyla ekonomik kayba uğrayan yatırımcıların, sigortalı çalışanların süresi dolmuş borçlarını bir yıla kadar ertelenecek. Böylece terör mağdurlarının mağduriyeti giderilecek. Şirket kuruluşlarında sözleşmenin her bir nüshası için talep edilen damga vergisi kalkıyor. Sadece sözleşmenin bir nüshası için damga vergisi yeterli olacak.
ESNAFIN BORCU YAPILANDIRILACAK:
Geçmişe dönük borcu bulunan 110 bin esnafın 400 trilyonluk gecikme faizi karşılandı. Geriye kalan da tekrar yapılandırılarak taksitlendirilip ödenecek.
İŞLEMLER TEK BAKANLIKTAN YAPILACAK: Bütün bakanlıklar ellerindeki yetkiyi Gümrük Bakanlığı'na protokolle devredecek. Gümrük ve ticaret ile ilgili diğer bakanlıklardaki işler tek elden yürütülecek. Vatandaş bütün bakanlıkları dolaşmak yerine tek bir bakanlığa giderek bütün işlemlerini halledebilecek.
KREDİYE ERİŞİM KOLAYLAŞACAK: Yatırım ve ihracat kredilerine erişim kolaylaştırılarak, Kalkınma Bankası tekrar işler hale getirilecek. Eximbank'ın kredi verme şartları kolaylaştırılacak ve teminat açığı olması halinde Kredi Garanti Fonu devreye girerek açığı kapatacak.
DÜNYA DEVLERİNE FIRSAT: Dünya devi firmalar Türkiye'yi bölgesel üst yapmak için yatırım yaparsa kurumlar vergisi muafiyetinden yararlanacak.
PARA KOLAYLIKLA GETİRİLECEK: Yurtdışındaki varlığını Türkiye'ye getirmek isteyen rahatlıkla sını getirebilecek. Ancak bu paranın kara para veya terör kaynaklı olmaması şartı aranacak.
TURKUAZ KART İHRACATÇIYI DA KAPSIYOR: Yabancılara yönelik ayrıcalık getiren Turkuaz Kart Sistemi, ülkeye döviz kazandıran ihracatçıları da kapsayacak.
SÜRELİ TEŞVİKLER KALICI OLUYOR: Yatırım teşvik sistemi yenilenerek, bazı süreli teşvikler kalıcı hale getiriliyor. Başta doğu ve güneydoğu olmak üzere bu teşvikler, sektörel teşvikleri de içerecek. Bölgesel teşviklerle 600 bin istihdam oluşturuldu. Proje bazlı teşvik sistemi de geliyor. Yani bölge bazlı teşviklere, proje bazlı teşvikler de ekleniyor.
ÇİFTÇİ DESTEĞİNİ İKİ PARÇA HALİNDE ALACAK: Tarımsal teşvikler yıl içerisinde iki farklı zamanda verilecek. Böylece ayda bir destek alan çiftçi teşviğini iki parça halinde almış olacak.
2B ARAZİLERİ İÇİN YENİ FIRSAT: 2B arazileriyle ilgili tanınan imkândan yaklaşık 700 bin vatandaş yararlanırken, hâlâ bu imkândan yararlanmayan 70-80 bin kişiye de yeniden fırsat tanındı. Ayrıca 2B için hem yeni müracaat yapmış hem de ödemesini tamamlayamamış olanlara yeni imkân verilecek.
KAMUDA TASARRUF DÖNEMİ: Çalışanların ücreti ve yatımlar hariç kamuda her alanda tasarruf seferberliği başlatıldı. Bakanlar bu konuda kapsamlı bir program hazırlayarak yıl sonuna kadar kendilerine verilen hedeflerin gerçekleşmesini sağlayacak.
ALIM DEĞİL SATIM ÖNCELİK OLACAK: Artık dışarıdan ürün alımının yerine daha çok yurtdışına satış yapmaya çalışılacak. Alınacak ürünler yurtiçinden alınabiliyorsa, yurtiçinden alınacak.
TERÖR MAĞDURU KOBİ'LERE DESTEK: Özellikle doğu ve güneydoğuda terör ve doğal afetlerden etkilenen KOBİ'lere 100 bin lira destek verilecek. İmalat sanayinde, organize sanayi bölgelerinde çalışan, terörden, doğal afetlerden işleri bozulan esnafa da 100 bin liraya kadar kredi kullandırılacak.
YERLİ İMALATÇIYA 300 BİN LİRA: KOSGEB, yerli makine imalatçısını desteklemek için yerli makine alımında 300 bin liraya kadar faizsiz kredi verecek. Böylece yerli üretim teşvik edilecek. İmalat sanayinde çalışan KOBİ'lerin yerli makine ve teçhizat alımında anlaşmalı bankalardan kullanacakları kredilerin faizini de KOSGEB karşılayacak.
MASRAFLARI KOSGEB ÖDEYECEK: KOSGEB'e geri ödemeli desteklerin, teminat ve kefaletinin masrafları, faizleri yüzde 100 oranında karşılanacak. Kredi Garanti Fonu yedi bankayla yapılan anlaşma sonucu KOSGEB'den geri ödemeli destek kullanmak isteyen bütün küçük işletmelerin ihtiyaç duyduğu teminatların masraflarının tamamı KOSGEB marifetiyle karşılanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomiye müjde paketi yüzleri güldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN