Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehit ve gaziye 3.203 TL

Darbe giriminde şehit düşenlerin yakınları ile gazilere aylık bağlanıyor. Şehitlerin mirasçısına tazminat ödenecek. Yakınlarına memuriyet hakkı tanınacak

Giriş Tarihi: 30.7.2016
Şehit ve gaziye 3.203 TL
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girimine karşı mücadele sırasında şehit düşenlerin yakınları ile gazi olanlara, vazife malullüğü aylığı verilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bağlanacak en düşük aylık tutarı 3 bin 203 lira olacak.

TAZMİNAT 88.500 TL
Vefat edenlerin kanuni mirasçılarına 88 bin 596 lira, bakıma muhtaç malullere 177 bin 192 lira, diğer malullere ise malullük derecelerine göre 66 bin 447 ila 22 bin 149 lira arasında, yaralananlara da 17 bin 719 lirayı geçmemek üzere yaralanma derecelerine göre nakdi tazminat ödenecek. Hayatını kaybeden ve bakıma muhtaç malullere, kamu en yüksek devlet memuru aylığı, diğer malullere ise kendi görev aylıkları esas alınarak 30 yıl hizmet yapmış gibi SGK tarafından emekli ikrâmiyeleri ödenecek. Diğer sivillerden hayatını kaybedenler ile bakıma muhtaç malullere 150 bin 613 lira, diğer malullere ise 101 bin 885 lira tutarında ek tazminat, nakdi tazminat ödemesini yapan kurumlarca verilecek. Şehit ve gazilerin kendileri ile hak sahipleri, tahakkuk ettirilecek su ücreti yüzde 50'den az indirim içermemek üzere belediye meclisleri tarafından belirlenecek tarife üzerinden ve indirim oranı yüzde 40'ı geçmemek üzere belirlenen elektrik tarifeleri üzerinden indirimli su ve elektrik kullanım hakkına sahip olacak.

VEFAT EDENİN YAKININA İŞ
Hayatını kaybedenlerin yakın akrabası 2 kişi kamuda istihdam edilecek. Malullerde de 1 kişi kamuda işe yerleştirilecek. Aylık bağlananlara ilaç ve tedavilerinde katılım payı alınmayacak. Başkasının yardım ve desteği bulunmadan yaşayamayacak olan gazilere, asgari ücretin net tutarının iki katı kadar aylık bakım ücreti ödenecek. Şehit düşenlerin yakınları ile gazi olanlar 94 bin lira tutarında faizsiz konut kredisinden yararlanabilecek. Şehit ve gazilerin çocuklarına ilköğrenimde bin 398 lira, lisede 2 bin 98 lira, yükseköğrenimde ise 2 bin 797 lira tutarında yılda bir defa eğitim öğretim yardımı ödenecek. Toplu taşıma ve TCDD'den de ücretsiz yararlanacaklar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehit ve gaziye 3.203 TL
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN