Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonomik darbeye karşı da teyakkuzdayız

Konut Genel Müdürü Kurum, hain kalkışmanın ekonomiye etkisini ortadan kaldırmak için kampanya yaptıklarını belirterek “Faizi yüzde 0.70’e indirdik, taksitleri de 120 aya çıkardık” dedi

Giriş Tarihi: 1.8.2016
Ekonomik darbeye karşı da teyakkuzdayız
Konut GYO'nun Genel Müdürü Kurum, SABAH'ın toplantısında FETÖ'nün darbe girişimine karşı gösterdikleri direnmeyi, ekonomik darbe için de gösterdiklerini söyledi. 15 Temmuz'un hemen ertesinde tüm yüklenici firmaları toplantıya çağırdıklarını söyleyen Murat Kurum, "Pazartesi itibarıyla bütün yüklenicilerimizi topladık ve 'Bir tane işçiyi çıkarmayacaksınız' diye talimat verdik. Bu darbe girişimi başarılı olamadı belki ama sonucunda ekonomik darbe girişimi de oldu. Türkiye ekonomisinin can damarı da inşaat burada önemli yer tutuyor. Bize düşen işimizi devam ettirmek, üretime devam etmek" diye konuştu.

KDV DESTEĞİ YAPILABİLİR
Kurum, inşaat sektörünün durgunluktan çıkması için çözüm önerileri de yaptı. Kurum, "Bu süreçte, inşaatla ilgili acil bir paketin açıklanması gerekiyor. Düşük olan hacmi artırmalıyız. Burada bizim başlık halinde mevcut yasaların dışında ilk konut alacaklara konut alım teşviki verilmeli. Bunların yüzde 25'i kredi desteği ya da KDV desteği gibi yapılabilir. Şu an mevzuattaki tapu harçları yüksek bunun da geçici bir süre indirilmesi gerekiyor" diye konuştu.

KONUT ALMAK İÇİN TARİHİ FIRSAT
Emlak Konut GYO, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) terörist askerleri tarafından yapılan hain kalkışmanın ekonomiye etkisini ortadan kaldırmak ve konut satışlarını canlandırmak için tarihi bir kampanya başlattı. Emlak Konut'un yüklenici firmalarının toplam 30 projede 15 bin konut ve ticari alanla dahil olacağı 'TÜFE'li Satış Kampanyası' ile vatandaşın sosyal konut edindirme şartlarında ev sahibi olması hedefleniyor. Kampanya kapsamında yüzde 20 peşinat, yüzde 0.70 faiz oranı ve 120 aya kadar vadeyle ev sahibi olmak mümkün olabilecek. Yüzde 10'luk kısım ara ödeme olarak tahsil edilecek. 1-31 Ağustos tarihleri arasında geçerli olacak kampanyanın diğer bir seçeneğinde ise; yüzde 30 peşinatla konut sahibi olunabilecek. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, "Taihte bir ilk olarak aylık yüzde 0.70, yıllık yüzde 8.4 faiz oranı uygulanacak. Bu, finans kuruluşlarının bile kısa vadede altından kolay kolay kalkacağı bir oran değil. Kampanya şirketimizin nakit akışında olumsuz bir etki yapmayacağı gibi aksine satışları artıracak. Konut almak isteyenler için de tarihi bir fırsat" diye konuştu.

HEM DÜKKâN HEM KONUT
Kampanyaya dahil olan projeler arasında, Adım , Ağaoğlu Maslak 1453, Avrupa Konutları Başakşehir, Avrupark, Bahçekent emlak konutları (dükkanlar), Bahçekent emlak konutları (ofisler), Bahçekent Flora, Başakşehir emlak Konutları (dükkanlar), Başakşehir Merkez Çarşı (MAKRO ), Bulvar İstanbul, emlak konut Körfezkent (dükkanlar), Esenleremlak konutları, Evora Denizli, Evora Tuzla 1. Bölge, Evvel İstanbul, Göl Panoroma Evleri, İstmarina, Karat 34, Koordinat Çayyolu, Metropol İstanbul, Nevşehir emlak konutları, Nidakule Ataşehir (dükkanlar), Nidakule Kayaşehir, Park Mavera 1, Sofa Loca, Tema Şehir Konya, Tual Adalar, Tual Bahçekent, Park Mavera 2 bulunuyor.

TÜFE YÜZDE 5'E SABİTLENDİ
Emlak Konut GYO şartnamesinde TÜFE 'li satışlarda 30.06.2017 tarihine kadar TÜFE güncellemesi yapılmayacağı ve TÜFE güncellemesinin 2017 yılının ikinci dönemden itibaren başlayacağı öngörülüyor. Şartnamede TÜFE oranının 6 aylık yüzde 5'i aşması durumunda ise satışlar için güncelleme oranının 6 aylık yüzde 5'le sınırlandırılacağı belirtiliyor. Ticari ünitelerin dönem içerisinde açık artırma usulü ile satışa sunulması durumunda ise; açık artırma tarihinin satış tarihi olarak kabul edileceği ve kampanya şartlarının uygulanacağının belirtildiği şartnamede; kampanyaya katılan firmaların uyacağı şartların konut edinme şartlarıyla aynı olacağı bilgisi yer alıyor.

BU MİLLET HER ŞEYİN EN İYİSİNİ HAK EDİYOR
Murat Kurum, kampanyayı düzenleme nedenlerine ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı: "Terör örgütü FET Ö'nün darbe girişiminin ardından canını ortaya koyarak görülmemiş bir direniş gösteren Türk milleti, her şeyin en iyisini hak ediyor. 15 Temmuz gecesi ve sonrası büyük bir demokrasi mücadelesi veren milletimiz için yapılması gereken her ne varsa biz bunu yapmaya hazırız." Tarihi bir kampanyayı hayata geçirdiklerinin altını çizen Kurum, bugüne kadar alt gelir grubu için uygulanan oranların orta ve üst gelir grubu için de geçerli olacağını aktardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomik darbeye karşı da teyakkuzdayız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN