’dan tarıma ambargo kalkıyor

Giriş Tarihi: 2.8.2016
Rusya’dan tarıma ambargo kalkıyor

Rus Gıda Güvenliği Kurumu Rosselkhoznadzo'dan bir heyet 'ye geldi. 6 Ağustos'a kadar Türkiye'de bulunacak olan Rus uzmanlar, yaş sebze ve meyve ile et ithalatı ambargosunu ortadan kaldırmak için çeşitli incelemelerde bulunacak. Türkiye'ye Rus ambargosu 2016'nın ilkbaharında başlamıştı. hali hazırda birçok baharat ve sebzenin ülkeye girişini yasakladı. Üretim, paketleme ve bitki sağlığı konusunda araştırmalar yapacak olan heyet, standartlarına uygunluğu belirleyecek. Heyetin ziyaretinin temel amacı ise yasağın en hızlı şekilde kalkmasını sağlamak ve potansiyel risklerden kaçınmak olarak açıklandı.

TÜRK DOMATESİNİ ÖZLEDİLER
Tüm bu adımlar atılırken Rusya'da domates kıtlığına vurgu yapılıyor. Rus tüketicilerin özellikle Türk domatesini özlediği belirtiliyor. Tarım ürünleri konusunda uzmanlanmış Fruitnet sitesi, "Ruslar, Türk domatesini özlüyor" başlığıyla yayımladığı bir haberinde Rusya'da taze domates kıtlığına dikkat çekti. Site, "Rus tüketiciler, AB ve Türkiye'den gıda ithalatına uygulanan yasak nedeniyle vazgeçmek zorunda kaldığı ürünlerin arasında en çok Türk domatesini özledi" dedi. Haberde Rusların Türk tarım ürünlerini sevdiği görüşlerine de yer veriliyor.

YAPI SEKTÖRÜNE 700 MİLYON $ GELECEK
Rusya ile Türkiye arasındaki gelişmelere ilişkin, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Yapı Malzemeleri Komitesi Başkanı Serdar Urfalılar, "Sektör ihracatımız 2014'te 710 milyon dolardı. Olumlu süreç devam ederse kısa sürede bu rakamı tekrar yakalayacağımızı düşünüyoruz" dedi. Urfalılar, Rusya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin düzelmesinin ülke ticaretine ve özellikle yapı sektörüne olumlu katkı sağlayacağını belirtti. Siparişlerin tekrar gelmeye başladığını aktaran Urfalılar, "Rusya'ya ihracatımız 2014'te ise 710 milyon dolardı. Olumlu süreç devam ederse kısa sürede 2014 rakamlarını yakalarız" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya’dan tarıma ambargo kalkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN