Türkiye'nin en iyi haber sitesi

45 yaş altına otomatik bireysel emeklilik

Giriş Tarihi: 3.8.2016
45 yaş altına otomatik bireysel emeklilik
Bireysel Emeklilik Sistemi'nin (BES) önünü açacak 'otomatik' katılım başlıyor. Hükümet tasarrufların artırılması amacıyla hazırladığı bireysel emekliliğe ilişkin tasarıyı Meclis'e sundu. Emeklilikte yeni bir sayfa açan ve 1 Ocak 2017'de yürürlüğe girecek düzenlemenin ayrıntıları şöyle:

45 YAŞINI DOLDURMAYANLAR
Türk vatandaşı olup 45 yaşını doldurmayanlardan ücret karşılığı çalışanlar, işverenin kanun hükümlerine göre düzenlediği bir emeklilik sözleşmesiyle emeklilik planına dahil edilecek. İşveren, çalışanını ancak otomatik katılım için emeklilik planı düzenleme konusunda Hazine tarafından uygun görülen bir şirketin sunacağı emeklilik planına dâhil edebilecek.

KATKI PAYI YÜZDE 3
Çalışanın katkı payı, prime esas kazancının yüzde 3'üne karşılık gelen tutar olacak. Bu oranı iki katına kadar artırmaya, yüzde 1'e kadar azaltmaya veya katkı payına maktu limit getirmeye Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Bu tutar, en geç çalışanın ücretinin ödeme gününü takip eden işgünü, işveren tarafından şirkete aktarılacak. Çalışanın cayma hakkını kullanmaması halinde, sisteme girişte bir defaya mahsus olmak üzere, bin lira ilave devlet katkısı sağlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
45 yaş altına otomatik bireysel emeklilik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN