Demokrasi dersi verdiniz, güven arttı

’nin dünyaya demokrasi dersi verdiğini söyleyen Japon Daikin Europe Başkanı Minaka, “Bu dönemlerde iki kat daha fazla çalışarak desteğimizi devam ettireceğiz” dedi

Giriş Tarihi: 4.8.2016
Demokrasi dersi verdiniz, güven arttı
15 Temmuz darbe girişiminin kısa sürede püskürtülmesi dünyada 'nin yerini daha da sağlamlaştırdı. 'nin dünyaya demokrasi dersi verdiğini söyleyen Japon iklimlendirme devi Daikin Europe Başkanı Masatsugu Minaka, SABAH'a şunları söyledi: "Büyük bir tehlikeyi gerçek bir demokrasi örneği vererek atlatmayı başardınız. Başta tüm parlamento olmak üzere tüm Meclis'in ve Türk halkının darbeciler karşısın daki cesur ve kararlı duruşunu takdirle karşıladık. Bütün bu yaşananlar bizim Türk halkına olan güvenimizi bir kez daha tesis etti." Dünyanın 145 ülkesinde faaliyet gösteren bir marka olduklarını ve zaman zaman istenmeyen ve öngörülemeyen olaylarla karşı karşıya kaldıklarını anlatan Minaka o gece neler yaşadığını da anlattı. "Yatırımlarımızdan ziyade dostlarımızı" düşündük diyen Minaka sözlerine şöyle devam etti: "Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; bu darbe girişiminin ardından sizler adına bir merak ve endişe yaşadıysak bile bu çok kısa sürdü." 15 Temmuz gecesi Daikin CEO'su Hasan Önder'i aradığını söyleyen Minaka, darbe girişiminin müthiş bir birlik ve beraberlik içinde başarıyla atlatıldığını vurguladı. Minaka, "CEO'muz Hasan Önder, ekonominin ve finans sisteminin tüm kurumları ile çalışmaya devam ettiği bilgisini bizimle paylaşarak üretmeye hiç ara vermediklerini iletti. Daikin; her zaman Türkiye'nin, Türk insanının potansiyeline güvenen bir marka. Bu dönemlerde iki kat daha fazla çalışarak desteğimizi devam ettireceğiz."

NOTLAR YAKINDA REVİZE OLUR
Kredi derecelendirme kuruluşlarının bu süreçteki tutumunu da değerlendiren Minaka yakın zaman içinde notların seyrinin yeninden yukarı yönlü olabileceğine vurgu yaptı: "Böylesine büyük bir terörist girişim karşısında istikrarsızlığa savrulmamış bir ülke olası dalgalanmaları da başarı ile atlatabilecektir" diyen Minaka şunları söyledi: "S&P, Fitch, Moody's gibi kuruluşlarının da, varoluş amaçları gereği yatırımcıları uyarması gayet normaldir. Türkiye darbe tehlikesini atlatma konusundaki başarısını siyasi ve ekonomik alanlarda da göstererek, kredi derecelendirme kuruluşlarının risk algısını kısa sürede revize etmesini sağlayacaktır."

TÜRKİYE'DE 1 MİLYAR CİRO HEDEFLİYOR
Dünya genelinde 145 ülkede faaliyet gösteren Daikin, Türkiye pazarına 2011'de Airfel markasını 264 milyon dolara satın alarak girdi. Şirketin 2016'da ciro hedefi ise 1 milyar lira olarak açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demokrasi dersi verdiniz, güven arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN