Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya devlerinden ‘yatırıma devam’ mesajı

Önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelen dünya devleri, başarısız darbe girişiminin ’ye güveni güçlendirdiği mesajını verdi. Taleplerini içeren bir raporu da sunan yatırımcılar, reformların devam ettirilmesini istedi

Giriş Tarihi: 4.8.2016
Dünya devlerinden ‘yatırıma devam’ mesajı
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la bir araya gelen dünya otomotiv, gıda, finans ve ilaç devleri 'ye "güven tam, yatırıma devam" mesajı verdi. Firma temsilcileri darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının, 'nin geleceği ve ekonomisine olan inançlarını da kuvvetlendirdiğini dile getirdi.

REFORM PAKETİ GÜÇLENSİN
Bu güvenle yatırımlarını hız kesmeden sürdüreceklerini belirten yatırımcılar, reform paketinin uluslararası yatırımcılara yönelik yeni teşvik unsurlarını içerecek şekilde güçlendirilmesini istedi. Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) organizasyonunda gerçekleşen buluşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yatırımcıların taleplerini içeren bir rapor sunuldu. Raporda, her yerde küresel rekabet gücünün ön plana çıkarılması vurgusu yapılırken, ekonomi reformlarına kesintisiz devam edilmesi talep edildi. Ekonomik reformlar alanında sıçramaya ihtiyaç olduğunu belirten iş dünyası, siyasi partiler arasındaki mutabakat zemininin devam etmesi çağrısı yaptı. Yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik düzenlemelerin hızla yaşama geçirilmesi gerektiği belirtildi. Yüksek teknolojili yatırımlara pozitif ayrımcılık yapan bir vergi reformuna gidilmesi istendi. Kamu-özel sektör arasında diyalog mekanizması kurulması gerektiği vurgulandı.

YATIRIM İÇİN İKİNCİ HAMLE
Dün de Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli başkanlığında toplandı. Vergi ve benzeri yüklerin azaltılması, yatırım izin sürelerinin kısaltılması, işgücü piyasasının rekabetçi hale getirilmesi konuları değerlendirildi.

6.7 KİŞİ OTOMATİK OLARAK BES'LENECEK
Canikli , 15 Temmuz kalkışmasının etkilerinin minimum seviyede kalmasında, ekonomi yönetiminin ortaya koyduğu sağduyulu ve rasyonel yaklaşımın etkili olduğunu söyledi. Canikli, Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) 6.7 milyon kişinin otomatik olarak katılacağını ve 90 milyar liralık tasarrufun oluşacağını kaydetti.

?HÜKÜMETTEN 6 KRİTİK SÖZ
1- Yatırım teşvik mekanizmaları gözden geçirilecek.
2- Küresel ekonomiye entegrasyon güçlenecek.
3- İşgücü piyasası rekabetçi hale gelecek.
4- Vergi yükü hafifleyecek.
5- Finansmana erişim kolay, güvenli olacak.
6- Ticari uyuşmazlıklar hızla çözülecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya devlerinden ‘yatırıma devam’ mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN