Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gıda ve tütün enflasyonu yükseltti

Enflasyon temmuzda yüzde 1.16 artarak beklentilerin üzerine çıktı. Ancak çekirdek enflasyonun 14 ay sonra ilk kez manşet enflasyonun altında kalması faiz indirimlerinin süreceğini gösteriyor

Giriş Tarihi: 4.8.2016
Gıda ve tütün enflasyonu yükseltti
Enflasyon, temmuzda gıda ve tütün fiyatlarındaki sert yükselişin etkisiyle beklentilerin üstünde artarken, çekirdek enflasyondaki ılımlı seyir devam etti. İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dün açıklanan verilere Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) temmuzda, yüzde 1.16 artarken, yıllık enflasyon ise yüzde 8.79'a çıktı. Çerkirdek enflasyon 14 ay sonra ilk kez manşet enflasyonun altında kaldı.

MERKEZ İÇİN SÜRPRİZ DEĞİL
Temmuzda firmalarının yaptığı zammın etkisiyle aylık bazda alt gruplarda en yüksek artış yüzde 7.05 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 3.15, haberleşme, çeşitli mal ve hizmetler ile lokanta ve otellerde yüzde 1'in üzerinde artış oldu. Aylık enflasyona gıda ve alkolsüz içeceklerden 74, tütün grubundan ise 35 baz puan katkı geldi.

FAİZ İNDİRİMİ SÜRER
Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, Enflasyon Raporu'nu açıklarken, işlenmemiş gıda fiyatları ve sigara zamları nedeniyle enflasyonunun yüksek çıkacağını söylemişti. Ekonomistler, çekirdek enflasyondaki ılımlı seyrin sürdüğünü hatırlatarak, Merkez Bankası'nın faiz indirimine devam edeceğini belirtiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gıda ve tütün enflasyonu yükseltti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN