Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Albayrak PETKİM ve SOCAR başkanlarıyla görüştü

Enerji Bakanı Berat Albayrak, SOCAR ve PETKİM yöneticileriyle bir araya geldi. Görüşmede 15 Temmuz darbe girişimi süreci de konuşuldu. Bakanı Albayrak, Azerbaycan Devlet Enerji Şirketi SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev ile SOCAR ve PETKİM Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev'i kabul etti.

Giriş Tarihi: 6.8.2016 02:26 Güncelleme Tarihi: 6.8.2016 10:45
Bakan Albayrak PETKİM ve SOCAR başkanlarıyla görüştü

15 TEMMUZ DARBE SÜRECİ DE GÖRÜŞÜLDÜ

Bakanlıktan yapılan resmi açıklamaya göre görüşmede, ile Azerbaycan arasında enerji alanındaki işbirliği ele alındı. SOCAR'ın 'deki devam eden yatırımları ve hedefleri görüşülürken, 15 Temmuz darbe süreci ve sonrasında yaşanan gelişmeler de konuşuldu.

TANAP VE DİĞER PROJELER SEKTEYE UĞRAMAYACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, kardeş ülke Azerbaycan'ın enerji şirketi SOCAR'ın 'deki yatırımlarının yanı sıra, yaşanan tüm süreçlerde Türk milletinin yanında yer almasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Albayrak, "18 milyar dolarlık yatırımı ile Türkiye'deki en önemli yatırımcılardan biri olan SOCAR'ın yaşanılan süreçte yanımızda olduklarını, Türk milletine ve ekonomisine güvendiklerini görmek bizim için oldukça önemliydi. TANAP gibi ortak stratejik projelerimiz, Türkiye'nin diğer projeleri gibi, akamete uğramadan, öngördüğümüz zaman ve bütçe planlaması içerisinde devam ediyor" diye konuştu.

"SOCAR BU SÜREÇTE YANIMIZDA OLDU"

Bakan Albayrak SOCAR'ın, TANAP ve STAR Rafineri projelerinin, Türkiye'deki doğrudan yatırımlar arasında katma değer, ihracat, istihdam ve ileri teknoloji transferi konusunda ayrı bir yere sahip olduğunu belirterek, güçlü işbirliği ve Türk ekonomisine yaptığı katkılar nedeniyle SOCAR'a desteklerinin devam edeceğini vurguladı.

"PETKİM OPERASYONUNUN KONU İLE ALAKASI YOK"

SOCAR'ın önemli yatırımlarından Petkim'de FETÖ terör örgütüne karşı yapılan operasyonları da değerlendiren Albayrak, "Her yapının içine sızdıkları gibi özel sektörün de içine maalesef sızdılar. Doğrudan milleti hedef alan bu terör örgütüne karşı tüm kamu kurumlarında olduğu gibi özel sektörde de gerekli adımlar atılmakta, tedbirler alınmaktadır. Petkim'in Aliağa yerleşkesinde yapılan incelemeler de bu kapsamda atılan adımlardandır. Doğrudan SOCAR ile bir ilgisi olmadığı gibi, burada ki yetkililer de güvenlik güçlerimizle işbirliği içinde olmuşlardır" ifadelerini kullandı. Albayrak, Azeri yetkililere terör örgütü FETÖ'ye karşı hassasiyetlerinden ötürü teşekkür ederken, görüşmede işbirliğinin bu alanda da güçlü bir şekilde devam etmesi noktasında mutabık kalındı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Albayrak PETKİM ve SOCAR başkanlarıyla görüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN