Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Borçlar siliniyor

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği vergi affının ayrıntıları açıklandı. Vergi cezalarından prim borcuna kadar vatandaşa pek çok kolaylık sağlayacak düzenlemeye göre 29 milyon dosyadaki 50 liranın altındaki borçlar silinecek

Giriş Tarihi: 6.8.2016
Borçlar siliniyor
Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren vergi affı ve borç yapılandırma getiren yasaya ilişkin ayrıntılar ortaya çıktı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, vatandaşlara bu fırsatı kaçırmamaları çağrısı yaparken, "Bir gün dahi kaybetmeden vergi dairelerine gelin. Ekim sonuna kadar vakit var ama beklemeyin. Borcunuzu ödeyin işinize gücünüze bakın" dedi. Vergi affı ve borç yapılandırmaya göre, 29 milyon dosyadaki 50 liranın altındaki borçlar siliniyor. Vergi barışından yararlanan vatandaşın 442 liralık cezası 167 liraya iniyor. Başvuru ekim ayı sonunda bitecek. İlk ödeme de kasımda yapılacak.

VATANDAŞIN YÜKÜ AZALACAK
Bakan Ağbal, vatandaşı pişmanlık hükümlerinden yararlanmaya davet ederek, yasa kapsamında eksik ödenen verginin beyan edilmesi halinde ceza alınmayacağını, pişmanlıktan dolayı ortaya çıkan verginin de taksitle alınacağını söyledi. Yasadan yararlanan vatandaşların yükü azalacak. Örneğin 2013'te 150 lira trafik cezası olanın borcu bugün itibarıyla 442 lira oluyor. Yapılandırırsa 187 liraya, peşin öderse 167 liraya düşecek. Örneğin Şubat 2013'te 100 bin lira borcu olan vatandaşa üç yıllık sürede yıllık yüzde 16.8 faiz işletiliyor. Borç 154 bin 400 liraya ulaşıyor. Yapılandırmadan yararlanması durumunda gecikme zammı alınmayacak. Buradaki faiz rakamı da 18 bin 960 liraya düşecek.

EN ÇOK ALACAK MTV'DE VAR
Maliye Bakanı Ağbal, vatandaşın en fazla motorlu taşıtlar vergisi borcu olduğunu söyledi. Vergi dairelerine 6.3 milyon vatandaş borçlu.

BUNLARA DİKKAT!
Başvurular kanunun yayımlandığı tarihi izleyen 2'nci ay (Ekim 2016) yapılacak.
Peşin ödeme ve ilk taksit ödeme süresi; maliye, gümrük, il özel idareleri ve belediyelere kanunun yayımını izleyen 3'üncü ay (Kasım 2016) yapılabilir.
SGK'ya kanunun yayımını izleyen 4'üncü ay (Aralık 2016) yapılacak.
Kredi kartıyla ödeme yapılabilecek.
Kasım 2016 ve Ocak 2017 taksiti ödenmezse yasal hükümden yararlanılamayacak.

HANGİ KURUM BORÇLARINI KAPSIYOR?
Maliye Bakanlığı
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
Sosyal Güvenlik Kurumu
İl Özel İdareleri
Belediyeler
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
Orman Genel Müdürlüğü
TOBB
TESK
TÜRMOB
Türkiye Barolar Birliği

KAPSAMDA NELER VAR?
Vergi ve cezaları
Sosyal güvenlik primleri
Gümrük vergi ve cezaları
Belediyelere ait alacaklar
Motorlu taşıtlar vergisi
Trafik cezaları
Askerlik, seçim ve nüfus cezaları
Karayolu taşıma ve usulsüz geçiş cezaları
Öğrenim kredileri
Ecrimisil alacaklar
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borçlar siliniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN