Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Stratejik projeler yolunda gidiyor

Türk ekonomisine katkıları nedeniyle SOCAR’a desteklerinin devam edeceğini söyleyen ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, “TANAP gibi ortak stratejik projelerimiz, ’nin diğer projeleri gibi, akamete uğramadan, öngördüğümüz zaman ve bütçe planlaması içerisinde devam ediyor” dedi

Giriş Tarihi: 6.8.2016
Stratejik projeler yolunda gidiyor
ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Azerbaycan devlet enerji şirketi SOCAR'ın Başkanı Rövnak Abdullayev ile SOCAR ve Petkim Yönetim Kurulu Başkanı Vagıf Aliyev'i kabul etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ile Azerbaycan arasında enerji alanındaki işbirliği konularının ele alındığı görüşmede, SOCAR'ın Türkiye'de devam eden yatırımları ve hedefleri değerlendirildi. Görüşmede 15 Temmuz darbe girişimi süreci ve sonrasında yaşanan gelişmeler de ele alındı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, SOCAR'ın, TANAP ve STAR Rafineri projelerinin, Türkiye'deki doğrudan yatırımlar arasında katma değer, ihracat, istihdam ve ileri teknoloji konusunda ayrı bir yere sahip olduğunu bildirdi. Albayrak, güçlü işbirliği ve Türk ekonomisine yaptığı katkılar nedeniyle SOCAR'a desteklerinin devam edeceğini vurguladı.

18 MİLYAR DOLAR YATIRIM

Kardeş ülke Azerbaycan'ın enerji şirketi SOCAR'ın Türkiye'deki yatırımlarının yanı sıra, yaşanan tüm süreçlerde Türk Milleti'nin yanında yer almasından duyduğu memnuniyete dikkati çeken Albayrak, "18 milyar dolarlık yatırımı ile Türkiye'deki en önemli yatırımcılardan biri olan SOCAR'ın yaşanılan süreçte yanımızda olduklarını, Türk milletine ve ekonomisine güvendiklerini görmek bizim için oldukça önemliydi. TANAP gibi ortak stratejik projelerimiz, Türkiye'nin diğer projeleri gibi, akamete uğramadan, öngördüğümüz zaman ve bütçe planlaması içerisinde devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Albayrak, Azeri yetkililere, FETÖ'ye karşı hassasiyetlerinden ötürü de teşekkür etti.

Görüşmede işbirliğinin bu alanda da güçlü bir şekilde devam etmesi noktasında mutabık kalındığı belirtildi.

ENERJİ KREDİSİNE YAPILANDIRMA

Enerji sektörü kredilerine yeniden yapılandırma imkânı geldi. Bankalarca kredilerin ve diğer alacakların niteliklerinin belirlenmesi ve bunlar için ayrılacak karşılıklara ilişkin esasları belirleyen yönetmeliğe geçici bir madde eklendi. Buna göre, bankalarca enerji sektöründe kullanılmak üzere verilen ve ikinci grupta sınıflandırılan krediler ve diğer alacaklar 31 Aralık'a kadar iki defa ile sınırlı olmak üzere yeni sözleşme koşullarına bağlanabilecek. Yeni sözleşme koşullarına bağlanan krediler ve diğer alacaklar, toplam alacak tutarının yüzde 10'unun geri ödenmiş olması koşuluyla birinci grup krediler ve diğer alacaklar içinde yeniden sınıflandırılabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Stratejik projeler yolunda gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN