Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Faizin inmesi ile 'nin önünde yepyeni bir ufuk belirdi"

İstanbul Odası Başkanı İbrahim Çağlar, konut kredisi faizlerinde başlayan indiriminin çok önemli olduğunu, indirimin ticari kredilere de bir an önce yansımasını beklediklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 10.8.2016 13:59 Güncelleme Tarihi: 10.8.2016 14:00
Faizin inmesi ile Türkiye'nin önünde yepyeni bir ufuk belirdi

Çağlar, "Merkez Bankası'nın bankalara yönelik faiz indirimleri, zorunlu karşılıkları azaltma ve reeskont limitini artırma tedbirleri, hükümetimizin reform kararları ve kurdaki son düşüşle birleşince faizler yüzde 1'in altına inerken, büyüme seferberliği için 'nin önünde yepyeni bir ufuk belirdi" dedi.

Kamu bankalarının konut kredileriyle başlattığı indirimleri özel bankaların da takip edeceğine inandıklarını belirten İbrahim Çağlar, şunları söyledi:

"Merkez Bankası faizleri beş kez arka arkaya indirdiğinde 'Bankaların artık mazereti kalmadı' şeklindeki çıkışımız bazı kesimlerin tepkisini çekmişti. Biz o tarihte de doğruyu savunduk. Çünkü yüksek faizle yatırım olmaz. Yatırım olmadan da istihdam, huzur olmaz."

"Konut kredisi faizlerindeki düşüş ilk adım olsun" diyen Başkan Çağlar, "Bankalar maliyet düşüşünü ve ettikleri yüksek kârları kesimiyle daha fazla paylaşmak zorunda. Ticari kredi faizleri de bir an evvel aşağı inmeli" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Faizin inmesi ile Türkiye'nin önünde yepyeni bir ufuk belirdi"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN