Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akben: Bankalar lüks binalarından tasarruf edip faiz indirebilir

BDDK Başkanı Akben, bankaların bir 25 baz puan daha faiz indirimi yapabileceğini belirtti.

Giriş Tarihi: 11.8.2016 11:12 Güncelleme Tarihi: 11.8.2016 11:22
Akben: Bankalar lüks binalarından tasarruf edip faiz indirebilir

"BANKALAR LÜKS BİNALARINDAN TASARRUF EDİP FAİZ İNDİREBİLİR"

Akben, bu faiz indiriminin yolunun da mevduat yarışını bırakmak ve başta bina olmak üzere genel giderlerde tasarruf yapmakta olduğunu vurguladı. "Bankalarımızın çok lüks binaları ve şubeleri var" diyen Akben, genel giderlerde yüzde 10'luk tasarrufun 0,25 puanlık daha faiz indirimi getirebileceğine aret etti.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) Başkanı Akben, Dünya gazetesine yaptığı açıklamada konut kredi faizlerinin aylık bazda yüzde 1'in altına düşmesini önemsediğini, ama yıllık bazda bakıldığında henüz Cumhurbaşkanı 'ın işaret ettiği yüzde 9 seviyesine gelinemediğine işaret etti.

FAİZ YARIŞINA GİRMEYİN DEDİK AMA...

Akben, kredi faizlerinin düşmesi için önce bankaların kendi aralarında mevduat yarışını bırakması gerektiğini vurgulayarak "Bunu toplantıda biraraya geldiğimizde de söyledik. 'Mevduatta faiz yarışına gitmeyin' dedik. Yarış yaparken önce kendileri dikkat ederse... Evet özkaynak ve mevduat maliyeti önemli bunun yanında bankalarımızda mevduat yarışına girmemeli" yorumunu yaptı.

"25 BAZ PUAN DAHA DÜŞEBİLİR"

Daha önceki yıllarda, yıllık yüzde 7-8 faizlerin görüldüğünü hatırlatan BDDK Başkanı, "Bankalarımız genel olarak bir gelir-giderlerine bakabilir. Çok lüks binaları ve şube yerleri var. Genel giderlerinden bir yüzde 10 tasarruf yapsalar faiz de bir 0,25 puanlık daha indirim yaparak aynı kârlılığı elde ediyorlar. Bu komple bir iş" dedi.

BDDK Başkanı'na kredi ve kartta vade ile taksit sayısını artırmak başta olmak üzere daha önce ekonomiyi soğutmak için alınan tedbirlerde köklü değişiklikler yapılıp yapılmayacağını sorduğumuzda ise şu cevabı verdi:
"Yılbaşından beri bakıldığında mesela tüketici kredilerinde hacmin seyri belli. Konut kredilerinin de ağırlığı belli. Bankalarımız ciroyu artırdıklarında kayıplarını telafi edeceklerdir. Bu indirimlerin ilaç olduğunu düşünüyorum. Ama nihayetinde bizimki temennnidir. Bu kararları tek başına veremeyiz. Finansal İstikrar Komitesi'nde konuşulur."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akben: Bankalar lüks binalarından tasarruf edip faiz indirebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN