Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ortak fona modeli

Türkiye ile arasında kurulacak ortak fonun birkaç milyar dolarlık olması bekleniyor. Özellikle altyapı, tarım ve tıp alanlarında projeler yapılacak. Ortak fon i ’nın Çin ve BAE’de uyguladığı model düşünülüyor. Fonla, ülkeler eşit paya sahip oldukları fonla 3’üncü bölgelere de yatırım yapabiliyor

Giriş Tarihi: 11.8.2016
Ortak fona Çin modeli
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tarihi seyahatinin detayları netleşiyor. Türkiye ile arasında kurulacak 'yatırım fonu' i Çin ve Birleşik Arap Ülkeleri modeli uygulanacak. Edinilen bilgilere göre, birkaç milyar dolarlık fon Rusya'nın Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin ile kurduğuna benzer bir mekanizmayla işletilecek. Altyapı, tarım, tıp gibi alanlardaki projelerde ortak yatırımlar hayata geçirilecek. Bu fon sayesinde Türkiye ve Rusya birlikte üçüncü ülkelere de yatırım yapabilecek. Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri'yle birlikte kurduğu fonla en son Mısır'a 1 milyar doları bulan nükleer enerji ve uzay araçları yatırımına hazırlanıyor. Rusya'nın Çin ile ortaklaşa kurduğu fonun büyüklüğü de şu anda 2 milyar dolara ulaşmış durumda. İki ülkenin eşit payla ortak olduğu bu fon çeşitli yatırımlarda bulundu. SABAH'a değerlendirmelerde bulunan Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, kurulacak Türk-Rus fonunun büyük projelerin hayata geçirilmesinde kullanılacağını söyledi. Özilhan, "İlişkilerin kasım öncesi döneme hızla geri dönmesi için çalışmalar başlıyor" dedi. DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan ise "Askıda olan projelerin devam ettirilmesi, mevcut ve yenilerinin hayata geçirilebilmesi için öncelikle vize sorunun halledilmesi gerekiyor" diye konuştu.

ÇALIŞMA İZNİ DÜZENLENSİN
Türk yönetici ve işçilerinin Rusya'daki projelerde çalışmak üzere alması gereken çalışma izinlerinde de geriye dönülmesi gerektiğini bildiren Vardan, "Mal ticaretinde gümrük uygulamaları ve malların taşınması konusunda da gerekli kolaylıkların sağlanacağını umuyoruz" dedi. Vardan, AB ülkeleri ile de ticaretin devam edeceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortak fona Çin modeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN