Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O bankaları şikâyet edin

Kredi geri çağırmayı fırsatçılığa çeviren bankalara izin vermeyeceklerini belirten BDDK Başkanı Akben, “Şikâyetleri bize bildirin, gerekeni yaparız” çağrısında bulundu

Giriş Tarihi: 12.8.2016
O bankaları şikâyet edin
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Krediyi geri çağıran banka ihanet eder" değerlendirmesine bankacılık sektörünün patronundan destek geldi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, "Bankalar kredi geri çağırmayı piyasanın şartlarından dolayı bir fırsatçılığa çevirip farklı saiklerle yapıyorsa buna kesinlikle izin vermeyiz. Buna karşı gereken tedbirleri alırız. Bu tür şikâyetleri ve bilgileri bize getirenlere, 'Banka ve şirket bazında isim vererek, BDDK şikâyet hattına müracaatta bulunun' diyoruz. Konunun doğru olup olmadığı hususunu araştırırız ve bunu yapanlar hakkında ne gerekiyorsa yaparız" değerlendirmesinde bulundu. Akben, mevduatta faizi yükseltme yarışının otomatik olarak kredilere de yansıdığını belirterek, "Bankalar mevduat yarışından vazgeçmeli. Piyasa şartlarıyla birlikte kredi faiz oranlarının daha makul seviyelere geleceğini düşünüyoruz. Bu bir başlangıçtır, bunun arkası gelecektir" diye konuştu.

YAPILANDIRMA OLABİLİR
Konut kredi faiz oranlarındaki düşüşle tüketicilerin yapılandırma yapıp yapamayacağına ilişkin olarak Akben, bu tür konularda BDDK'nın yardımcı olduğunu söyledi. Akben, "Konut kredilerinde yeniden yapılandırmanın şartları var. Yüksek faizden borçlanmış ve faiz düşmüşse tüketici lehine bir şeyler yapılabilir" dedi.

ASGARİ ÖDEME SPEKÜLE EDİLİYOR
BDDK Başkanı Akben, bankacılık sektörünün, kredi kartlarında asgari ödeme tutarı oranlarının düşürülmesi ve kredi kartı limitinin artırılması konusundaki düzenleme talebiyle ilgili olarak da, bu konunun çok speküle edildiğini söyledi. Akben, "Sadece kredi taksitlerinin uzatılması ya da gecikmelere düşenlere imkân sağlanması şekliyle değil, daha geniş kapsamlı bir inceleme yapıyoruz. Bu çalışmayı tamamladıktan sonra ilgili bakanlarımızla, Finansal İstikrar Komitesi ve Türkiye Bankalar Birliği ile görüştükten sonra bu düzenlemeler yapılacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O bankaları şikâyet edin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN